Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
Konkurs studencki na najciekawszy projekt przestrzeni do mieszkania

Najlepsza przestrzeń publiczna powstała w Słupsku

19 listopada '24

Bulwary nad rzeką Słupią w Słupsku – nowe, chętnie odwiedzane przez mieszkańców miejsce do odpoczynku i rekreacji - zwyciężyły w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną w województwie pomorskim. Kapituła przyznała też dwa wyróżnienia dla projektów z Gdyni i z Gdańska oraz nagrodę specjalną dla inwestycji z Rumi.


Nagrody w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego przyznawane są od 2005 roku z inicjatywy samorządu województwa. W tegorocznej, XVI już edycji, zgłoszonych zostało 34 realizacji, a do ścisłego finału zakwalifikowano 9.

Nagrodę główną przyznano bulwarom nad rzeką Słupią w Słupsku, zrealizowanym przez Miasto Słupsk (projekt: zespół autorski spółki Socha, generalny wykonawca: Strabag). Otwarta w maju 2022 r. inwestycja została doceniona za „wykreowanie przestrzeni łączącej w wymiarze urbanistycznym zróżnicowane pod względem funkcji i struktury fragmenty Śródmieścia Słupska oraz wytworzenie nowej przestrzeni, stanowiącej integralną część struktury urbanistycznej miasta”.



W ocenie kapituły realizacja ta stanowi szczególnie cenny przykład udanej interwencji, polegającej na otwarciu Śródmieścia Słupska na walory społeczne oraz krajobrazowe i przyrodnicze środkowego odcinka rzeki Słupi. Interwencja ta przyczyniła się jednocześnie do całkowitej zmiany wizerunku tego obszaru poprzez stworzenie otoczenia dla obiektów historycznych, pełniących ważne funkcje społeczne i kulturalne, a także poprzez połączenie dwóch brzegów rzeki Słupi nowymi obiektami inżynierskimi.

Bulwary nad rzeką Słupią

Bulwary nad rzeką Słupią

PBPR

Park leśny połączył w Gdyni dwie dzielnice

W konkursie przyznano również dwa wyróżnienia w kategorii najlepszych przedsięwzięć zrealizowanych na terenie miast. Wyróżnienie pierwszego stopnia otrzymał Park leśny na Oksywiu, czyli połączenie piesze między Oksywiem Górnym a Oksywiem Dolnym w Gdyni. Inwestycję zrealizowało miasto Gdynię oraz Laboratorium Innowacji Społecznych na podstawie projektu opracowanego przez Autorską Pracownię Architektury CAD z Warszawy. Podstawę do opracowania projektu stanowiła natomiast koncepcja Pracowni Architektonicznej Kaja Pobereżny, która została wyłoniona w ramach konkursu architektonicznego. Generalnym wykonawcą była firma FB Jelcz z Chwaszczyna.



Przedsięwzięcie zostało docenione za „swoją szczególną użytkowość polegającą na bardzo praktycznym rozwiązaniu problemu przestrzennego połączenia dwóch części dzielnicy Oksywie w ramach niełatwego pod względem topograficznym i użytkowym obszaru, co zostało przeprowadzone w ramach pogłębionego procesu planowania urbanistycznego”.

Według kapituły pomimo wiodącej funkcji użytkowej przestrzeni realizacja przedsięwzięcia w formule konkursu architektonicznego pozwoliła na wyeksponowanie walorów rekreacyjnych miejsca zlokalizowanego w obrębie dzielnicy o silnie przemysłowym oraz wojskowym charakterze, tworząc tym samym ważny punkt orientacyjny oraz podstawę do rozwoju w jej obrębie nowego parku leśnego dla mieszkańców dynamicznie rozwijających się północnych dzielnic Gdyni.

Park Leśny na Oksywiu

Park Leśny na Oksywiu

PBPR

Wyróżnienie dla modnego osiedla Garnizon

Wyróżnienie trzeciego stopnia przyznano natomiast osiedlu Garnizon. Za zagospodarowaniem terenu byłych koszar wojskowych w Gdańsku Wrzeszczu stoi Grupa Inwestycyjna HOSSA (projekt pracowni architektonicznej Grupy Inwestycyjnej HOSSA).



Przedsięwzięcie zostało docenione za pozytywny przykład kształtowania przestrzeni publicznych w obrębie nowych struktur urbanistycznych oraz osiedli mieszkaniowych. Jak uzasadniała kapituła "realizacja stanowi cenny przykład zróżnicowania skali i funkcji przestrzeni publicznych przy zachowaniu dużej spójności poszczególnych etapów realizacji całego założenia urbanistycznego. Poprzez umiejętne łączenie funkcji zwiększono atrakcyjność całego założenia, tworząc przestrzeń codziennego życia nie tylko dla mieszkańców osiedla, ale integralną część struktury urbanistycznej gdańskiego Wrzeszcza".

Osiedle Garnizon

Osiedle Garnizon

Hossa

Nowa przestrzeń publiczna w obrębie Góry Markowca w Rumi

W tegorocznej edycji konkursu kapituła podjęła decyzję o przyznaniu nagrody specjalnej za zagospodarowanie Góry Markowca w Rumi, zrealizowane przez Gminę Rumia na podstawie projektu pracowni IDeeS Architektura i Krajobraz Izabela Sykta. Generalnym wykonawcą była firma Budowlano-Drogowa MTM z Gdyni.

Zagospodarowanie Góry Markowca w Rumi

Zagospodarowanie Góry Markowca w Rumi

Urząd Miasta Rumia

Przedsięwzięcie zostało docenione za "szczególne działanie samorządu lokalnego, polegające na wykreowaniu nowej przestrzeni publicznej w obrębie terenu ważnego z punktu widzenia tożsamości wspólnoty samorządowej, który pierwotnie stanowił własność prywatną i został pozyskany przez Gminę Miejską Rumia w celu realizacji przedsięwzięcia oraz udostępnienia terenu w szerszym zakresie mieszkańcom".


Pracami Kapituły kierowała prof. Iwona Dzierżko-Bukal z Wydziału Architektury Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Skład kapituły: prof. Karolina Krośnicka - reprezentująca Wojewódzką Komisję Urbanistyczno-Architektoniczną, dr Bartosz Macikowsk - przewodniczący Rady Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów, dr Natalia Balcerzak - prezeska zarządu Oddziału Wybrzeże Stowarzyszenia Architektów Polskich, Andrzej Poźniak - SARP Odział Słupsk, dr Weronika Mazurkiewicz - gdański oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich i dr Anna Gałecka-Drozda z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, reprezentująca Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu.

Ewa Karendys

Głos został już oddany

BIENNALE YOUNG INTERIOR DESIGNERS

VERTO®
system zawiasów samozamykających

www.simonswerk.pl
PORTA BY ME – konkurs
INSPIRACJE