Zobacz w portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Prosty dom? Dom w Konarach projektu Pracowni 88

26 maja '20
Dane techniczne
Nazwa: Dom w Konarach
Lokalizacja: Polska, Konary 
Projekt: Pracownia 88, Agata Tkocz, Adam Tkocz
Powierzchnia całkowita:
192 m²
Rok projektu: 2019
Rok realizacji: 2020 (w trakcie)
Inwestor:  Prywatny

Na działce między polami od strony południowej i prywatnym lasem od strony wschodniej powstaje dom. Zagraniczni inwestorzy wybrali Konary na swoje nowe miejsce do życia. Potrzebowali prostego domu funkcjonalnego, taniego w budowie i umożliwiającego podziwianie piękna okolicy. A tego w tej dolnośląskiej wsi nie brakuje.

Dom został zaprojektowany na planie litery L. Od frontu, jak i od strony tarasu zaplanowane są niewielkie podcienie  w sam raz, by schować się przed deszczem, gdy przetrząsa się torebkę w poszukiwaniu kluczy! Główna bryła ze swoim dwuspadowym dachem może przywodzić na myśl klasyczną stodołę. Z jednego boku architekci z Pracownia 88 „dokleili” garaż, który aż tak nie rzuca się w oczy od strony tarasu wychodzącego na ogród i pola.

tradycyjny dom o nowoczesnym wyrazie

Architekci postanowili ustawić budynek tak, by wyraźnie oddzielić jego strefę wejściową od bardziej intymnej, rekreacyjnowypoczynkowej. Fasada wychodząca na stronę północną ma mniejsze okna i pełniejsze ściany. Z drugiej strony dom wygląda jak współczesna stodoła z przeszkleniem zajmującym niemal całą elewację tej części bryły. Okna wychodzą wprost na otaczający dom krajobraz.

Prosty dom - tani w budowie, funkcjonalny z garażem

architekci postanowili ustawić budynek tak, by wyraźnie oddzielić jego strefę wejściową od bardziej intymnej, rekreacyjnowypoczynkowej

© Pracownia 88

Na parterze budynku znajduje się strefa dzienna z otwartą kuchnią, jadalnią i salonem oraz biblioteczką i gabinetem. Drzwi między nimi można rozsunąć lub zsunąć w zależności od potrzeb domowników w kwestii operowania przestrzenią. Tutaj również znajduje się strefa pomocnicza mała łazienka, pomieszczenie gospodarcze, spiżarka oraz garaż z dwoma stanowiskami.

Na poddaszu znajduje się strefa nocna z sypialnią rodziców wraz z garderobą i łazienką i dwoma pokojami dla dzieci oraz obszerną łazienką. Na antresoli architekci wygospodarowali niewielki kącik wypoczynkowy, w którym można się schronić i podziwiać widoki za oknem.


oprac.: Basia Hyjek

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE