Zobacz w portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Vessel

15 kwietnia '19
Dane techniczne
Inwestor: Related, Oxford Properties Group
Lokalizacja: USA, Nowy Jork
Pracownia: Heatherwick Studio
Dyrektor projektu: Thomas Heatherwick
Lider zespołu: Stuart Wood
Lider projektu: Laurence Dudeney
Zespół autorski: Charlotte Bovis, Einar Blixhavn, Antoine van Erp, Felipe Escudero, Thomas Farmer, Steven Howson, Jessica In, Nilufer Kocabas, Panagiota Kotsovinou, Barbara Lavickova, Alexander Laing, Elli Liverakou, Pippa Murphy, Luke Plumbley, Ivan Ucros Polley, Daniel Portilla, Jeff Powers, Matthew Pratt, Peter Romvári, Ville Saarikoski, Takashi Tsurumaki
Konstrukcja: AKTII
Inżynieria: Thornton Tomasetti
Architektura krajobrazu: Nelson Byrd Woltz
Wykonawca elementów stalowych: Cimolai

Kalendarium:

  • realizacja
  • otwarcie

 

2017 (kwiecień – grudzień)
2019

Powierzchnia:

2 210 m²

Wysokość:

45.7 m

Podstawowy materiał: Stal

Vessel — nowy typ miejskiego punktu orientacyjnego i widokowego — szesnastopiętrowa konstrukcja, z której (po przejściu dwóch tysięcy czterystu sześćdziesięciu pięciu schodów) podziwiać można widoki na Manhattan i rzekę Hudson.

Ten imponujący punkt widokowy położony jest w Hudson Yards — jednym z największych projektów nieruchomościowych w historii Ameryki — części Nowego Jorku, w której dawna, kolejowa stacja rozrządowa przekształcana jest w zupełnie nową dzielnicę z olbrzymią powierzchnią przestrzeni publicznych i ogrodów.

Zadaniem londyńskiego Heatherwick Studio było zaprojektowanie centralnego elementu dla Hudson Yards, obiektu, który byłby jednocześnie sercem tego założenia, witałby odwiedzających, jak i tworzył nowe miejsce spotkań na Manhattanie.

Inspiracje

Analizując różne możliwości, architekci starali się skupić na zapadającym w pamięć obiekcie, który byłby jedną strukturą, nie pełniłby funkcji statycznej rzeźby, ale był zachęcającym do aktywności miejscem spotkań. Idąc tym tropem projektanci sięgnęli do tych miejsc w miastach, w których ludzie naturalnie się gromadzą — takich jak na przykład słynne Schody Hiszpańskie w Rzymie. Architekci badali również tradycyjne indyjskie struktury studni — baori, które mają niezwykle skomplikowany układ stopni.

aksonometria

aksonometria

© Heatherwick Studio

Architekci studia Heatherwick chcieli jednak nie tylko zapewnić doświadczenie wewnątrz konstrukcji, jak w przypadku indyjskich studni, ale i na zewnątrz. Otwarcie przestrzeni pomiędzy poszczególnymi poziomami i rozciągnięcie konstrukcji do góry pozwoliło stworzyć trójwymiarową siatkę, która umożliwia jej eksplorowanie na wiele różnych sposobów.

konstrukcja

Aby stworzyć ażurową strukturę, złożoną ze stu pięćdziesięciu czterech połączonych ze sobą biegów schodów, ważne było, aby obiekt ten był samonośny — oparty o dyskretne rozwiązanie strukturalne, które nie wymagałoby dodatkowych kolumn i belek. Architekci zdecydowali się na wprowadzenie stalowego rdzenia pomiędzy każdą z par schodów, tworząc tym samym naturalny podział pomiędzy drogą w górę i w dół. Spawana, stalowa konstrukcja pozostała odsłonięta, aby uczytelnić strukturę obiektu.

Każdy z elementów konstrukcji Vessel wykonany był na zamówienie. Siedemdziesiąt pięć ogromnych elementów stalowych wyprodukowanych było przez specjalistów z Wenecji, wysłanych na miejsce budowy w sześciu przesyłkach i montowanych przez trzy lata. 

oprac. red.

na podstawie opisu autorskiego

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE