okno zamknie się za 5

Z szacunkiem dla przeszłości, z odwagą w przyszłość

computer zapisz w ulubionych

Z szacunkiem dla przeszłości, z odwagą w przyszłość

24 kwietnia '19
Dane techniczne
Lokalizacja: Szwecja, Karlskrona
Pracownia: Dorte Mandrup
Architektura krajobrazu: Marianne Levinsen Landskab

Kalendarium:

  • realizacja

 

2021

Powierzchnia brutto:

6 000 m²

Pracownia Dorte Mandrup wygrała piąty już konkurs związany z miastami i krajobrazami objętymi ochroną UNESCO. Duńskie studio architektoniczne zaprojektuje nowy dom kultury i bibliotekę w samym sercu barokowego miasta Karlskrona, w którym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisany jest Port Marynarki Wojennej.

Nowy dom kultury ma stać się nowoczesnym miejscem spotkań i centrum dla licznych wydarzeń kulturalnych. Budynek usytuowany będzie na rogu Stortorget — centralnego placu w Karlskronie, a swoją formą z szacunkiem współgrać będzie z unikalną architekturą miasta. Kształtując bryłę domu kultury architekci z pracowni Dorte Mandrup interpretowali trójdzielną kompozycję barokowej elewacji kościoła Fryderyka i — na podstawie jej analiz — określili gabaryty nowego budynku.

kształtowanie bryły

kształtowanie bryły

© Dorte Mandrup

Wewnątrz architekci zaprojektowali dużą klatkę schodową, która ułatwiać będzie naturalny ruch pomiędzy poszczególnymi poziomami budynku i połączy miejski plac z nową platformą widokową na dachu domu kultury.

przekrój C-C

przekrój C-C

© Dorte Mandrup


Wewnątrz zaplanowano salę teatralną, salę sztuki, bibliotekę, punkt informacji turystycznej, przestrzeń do pracy twórczej i do nauki oraz kawiarnię. Nowe centrum kultury w Karlskronie zapewnić ma miejsce dla inspirujących spotkań poświęconych kulturze i nauce.

Projektowany przez architektów z pracowni Dorte Mandrup dom kultury ma postać do końca 2021 roku.

oprac. red.

na podstawie opisu autorskiego

inne w kategorii "ARCHITEKTURA"

Rozmowa z Maciejem Moskalem z pracowni JEMS Architekci

Rozmowa z Maciejem Moskalem, wspólnikiem w pracowni JEMS Architekci, o nowym skrzydle Biblioteki Raczyńskich przy placu [...]

Rozmowa z Andrzejem Bulandą z Bulanda i Mucha Architekci

Rozmowa z Andrzejem Bulandą z Bulanda i Mucha Architekci na temat modernizacji Biblioteki Publicznej przy ul. [...]

03 maja `19
Publiczna biblioteka w Tilburgu

Nowa publiczna biblioteka w zmodernizowanej dzielnicy przy dworcu w Tilburgu, w Holandii, została oficjalnie otwarta w [...]

Głos został już oddany