Projekt zabudowy wielorodzinnej, która odpowiada na potrzeby miast zmieniających się wraz z zmianami klimatu stworzył Damian Dominiczak z Politechnika Bydgoska w ramach pracy inżynierskiej, którą poświęcił koncepcji urbanistycznej jednej z dzielnic Bydgoszczy. Praca stworzona została pod opieką dr Igi Grześkow.
Projektowane bloki mieszkalne zlokalizowane zostały w Bydgoszczy, w dzielnicy Jachcice, jako część wizji urbanistycznej rozbudowy autora. Podstawowe założenie projektowe opiera się na konstrukcji budynku z drewna klejonego CLT.
wizualizacja
proj.: Damian Dominiczak
samowystarczalny blok mieszkalny?
Budynek posiada 4 kondygnacje nadziemne z 21 mieszkaniami i jedną podziemną, przeznaczoną na komórki lokatorskie, pomieszczenia techniczne oraz parking. Obiekt oferuje nie tylko mieszkania — na poziomie parteru zaplanowano również miejsce na 2 lokale usługowe. Mieszkania tam zaprojektowane posiadają antresole i dostęp do indywidualnych ogródków.
Bryła obiektu łączy w sobie cechy tradycyjnego budownictwa z nowoczesnymi rozwiązaniami. Część dachów jest płaska i pokryta zielenią, a przystają do nich dachy skośne dwuspadowe. Nie jest to tylko zabieg estetyczny, a również funkcjonalny — na dachach skośnych zaplanowano montaż paneli słonecznych, dlatego zaprojektowano je w stronach południowej i zachodniej, wystawionych na ekspozycję słońca. Na dachach płaskich zaprojektowano nasadzenia krzewów i niskich drzew oraz tarasy dostępne dla mieszkańców.
wizualizacja
proj.: Damian Dominiczak
Kolejne ekologiczne technologie zaprojektowane w blokach mieszkaniowych to m.in. system odwodnienia dachu, który wodę deszczową pozwala wykorzystać ponownie jako szarą wodę, np. do spłukiwania toalet.
drewniane mieszkania w środku miasta
Konstrukcja projektu wykonana została z masywnego drewna klejonego warstwowo i krzyżowo, czyli w technologii CLT, która nie tylko charakteryzuje się wysoką odpornością pożarową — jej podstawową zaletą jest znacznie mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery przy wznoszeniu budynku w porównaniu do technologii murowanych i betonowych. Te autor zastosował tylko w kondygnacji podziemnej, decydując się jednak na prefabrykaty żelbetowe i bloczki wapienno-piaskowe. Elewację uzupełniają ceglane i blaszane wykończenia.
elewacja zachodnia i południowa
proj.: Damian Dominiczak
elewacja południowo-zachodnia i południowo-wschodnia
proj.: Damian Dominiczak
Projekt wnętrza budynku poprzedziła ankieta przeprowadzona wśród różnych środowisk za pomocą mediów społecznościowych. Na podstawie jej wyników, autor zdecydował się na konkretne rozwiązania projektowe, spełniające współczesne potrzeby społeczeństwa. Dlatego w projektowanych mieszkaniach pomieszczenia są przestronne i wielofunkcyjne, konkretne strefy oddzielają jedynie lekkie ścianki działowe.
rzut piętra I
proj.: Damian Dominiczak
W budynkach nie zabraknie komórek lokatorskich, które służą jako dodatkowa przestrzeń do przechowywania. Każde mieszkanie ma dostęp do balkonu, czy to tarasowego czy dachowego lub ogródka na parterze, a okna w całym budynku są wysokie tak, aby wpuszczać do wewnątrz jak najwięcej naturalnego światła.
wizualizacja — ogródki mieszkaniowe, przestrzeń sąsiedzka, publiczny plac zabaw
proj.: Damian Dominiczak
Projekt bloków mieszkalnych jest elementem pracy inżynierskiej Damiana Dominiczaka, w której opracował on koncepcję urbanistyczną dla dzielnicy Jachcice w Bydgoszczy. Opiera się ona na ekologicznych założeniach, a jej stworzenie poprzedziła obszerna analiza prośrodowiskowych rozwiązań stosowanych w aglomeracjach miejskich różnej wielkości na całym świecie. W projektowanym planie osiedla, bloki mieszkalne znajdują się w określonych kwartałach. Otoczone są terenami zielonymi i przestrzeniami pozwalającymi na integrację społeczną.
wizualizacja - publiczny plac mieszkaniowy
proj.: Damian Dominiczak
Damian Dominiczak stworzył projekt, w którym rozwiązania służące obniżeniu emisji dwutlenku węgla, zrównoważonemu wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych i oszczędzaniu wody zostały kompleksowo przeanalizowane i zaprojektowane jako funkcjonalne. Czy jego bloki mieszkalne mogą posłużyć jako model nowoczesnego mieszkalnictwa?