Kliknij i zobacz jak w prosty sposób opublikować swój projekt w A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Osiedle Tymiankowa w Łodzi. Butikowe osiedle autorstwa 3DPROJEKT architektura

02 września '21
Dane techniczne
Nazwa:

Osiedle Tymiankowa

1Lokalizacja: Polska, Łódź
Projekt: 3DPROJEKT architektura 
Architekci: Izabela Markowska, Mariusz Wojtczak
Powierzchna inwestycji: 3000 m²
Dwa budynki wolnostojące: 190 m²
Dwa bliźniaki: 185 m²
Projekt: 2021
Realizacja:  2021-

Na obrzeżach Łodzi, w zachodniej części gminy Nowosolna, powstaje kameralna inwestycja — Osiedle Tymiankowa autorstwa pracowni 3DPROJEKT architektura. Projekt składa się z czterech budynków: dwóch wolnostojących i dwóch w zabudowie bliźniaczej — każdy z otwarciem widokowym na dolinę rzeki i okoliczne łąki, na których... wypasają się konie z pobliskiej stadniny. Architekci określają inwestycję osiedlem butikowym.

Gmina Nowosolna znana jest ze swojego układu urbanistycznego — planu ośmioramiennej gwiazdy, której centralnym punktem jest plac z wychodzącymi z niego ośmioma ulicami, zbiegającymi się pod kątem 45 stopni. Jest to lokalizacja bardzo lubiana i często wybierana przez łodzian ze względu na bliskość miasta i walory przyrodnicze. Teren, na którym powstaje nowe osiedle, od zachodu graniczy z rozległym łąkami i w tym samym kierunku nieznacznie opada.

To nie bez znaczenia dla przyjętej idei urbanistycznej i funkcjonalnej, zgodnie z którą inwestycję mają charakteryzować maksymalne otwarcie stref dziennych na otaczający krajobraz i ciepłe popołudniowe słońce — dodają architekci.

Osiedle Tymiankowa, widok z lotu ptaka

osiedle tworzą dwa budynki wolnostojące i dwa w zabudowie bliźniaczej

© 3DPROJEKT architektura

kameralne osiedle

W projekcie zaplanowano dwa wolnostojące budynki o powierzchni użytkowej 190 mkw. każdy oraz dwa w bliźniaczej zabudowie o powierzchni po 185 mkw., całkowita powierzchnia terenu inwestycji wynosi 3000 mkw. Dzięki kaskadowemu rozsunięciu domów wolnostojących w stronę bocznych granic działki, architektom udało się zapewnić prywatność przyszłym mieszkańcom oraz otwarcie widokowe na otaczającą zieleń.

Osiedle Tymiankowa, rzut parteru budynku B    Osiedle Tymiankowa, rzut poddasza budynku B

rzut parteru i poddasza budynku B

© 3DPROJEKT architektura

Budynki osiedla zaprojektowano pod wymagania czteroosobowej rodziny. Na parterze każdego z domów znajduje się doświetlony salon z jadalnią i kominkiem, przestronna kuchnia ze spiżarnią, gabinet, toaleta oraz garaż. Piętro zajmują trzy sypialnie, każda z wejściem na taras, w tym jedna w pełni wyposażoną łazienką oraz garderobą, osobna łazienka oraz pomieszczenie gospodarcze. Elewacje parterów pokrywa biały, kwarcowy tynk, a skośne dachy wykonano z szarych paneli z blachy na rąbek stojący. Szklane balustrady, wentylacja mechaniczna, aluminiowa ślusarka okienna oraz okładziny z naturalnego drewna dodają nowoczesności budynkom.

Domy w zabudowie bliźniaczej

każdy z domów wyposażony jest w taras

© 3DPROJEKT architektura

Dobrawa Bies: Osiedle Tymiankowa to projekt powstający w otoczeniu natury na obrzeżach Łodzi. Proszę powiedzieć, co kryje się pod określeniem osiedle butikowe?

3DPROJEKT architektura: Pochodzący z języka francuskiego przymiotnik „butikowy” (boutique) oznacza mały sklep z ekskluzywną odzieżą. Natomiast w architekturze sięgamy po to słowo, by opisać obiekty o małej skali, ale ekskluzywnej stylistyce i ta charakterystyka doskonale pasuje do naszego projektu Osiedla Tymiankowa. W przypadku tej inwestycji, jak i innych inwestycji deweloperskich, luksusem jest przede wszystkim przestrzeń i lokalizacja.

Decyzja o stworzeniu projektu kameralnego osiedla otwartego na przyrodę zdeterminowana była walorami samej działki, gdyż teren przeznaczony pod inwestycję jest niezwykle atrakcyjny pod kątem krajobrazowym. Tył działek łagodnie opada, odsłaniając przepiękny widok na dolinę rzeki i okoliczne łąki, na których wypasają się konie. W trakcie projektowania układu urbanistycznego oraz samych budynków szczególny nacisk położyliśmy na zapewnieniu otwarć widokowych. Zależało nam na tym, aby krajobraz można było podziwiać z każdego budynku na osiedlu, przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnej prywatności jego mieszkańcom.

Jeden z domów Osiedla Tymiankowa

charakterystyczne dla projektu są białe elewacje i skośne dachy z szarej blachy

© 3DPROJEKT architektura

Intymność, która jest kolejną cechą osiedla butikowego i jednocześnie dobrem ekskluzywnym, realizowana jest na kilku płaszczyznach. Determinuje ją nie tylko układ urbanistyczny, ale też kaskadowe ukształtowanie terenu i forma architektoniczna budynków. Ekskluzywny to również szyty na miarę — indywidualnie zaprojektowany. Dlatego zależało nam na tym, aby projektowane przez nas budynki wyróżniały się na tle zdominowanym przez domy z katalogów, ale mimo wszystko zgrabnie wpisywały się w kontekst otoczenia.

Dobrawa: Jakie wymagania postawił przed Państwem inwestor, a co było dla Państwa priorytetem?

3DPROJEKT architektura: Byliśmy zgodni z inwestorem, że dysponując tak wyjątkowym terenem, należy jak najbardziej wyeksponować walory lokalizacji. Naszym celem nie była maksymalizacja intensywności zabudowy, ale stworzenie dobrego produktu deweloperskiego, plasującego się w segmencie nowoczesnych domów premium, których deficyt obserwujemy na polskim rynku nieruchomości.

Wolnostojący budynek osiedla Tymiankowa

dla architektów ważne było zastosowanie okien balkonowych

© 3DPROJEKT architektura

Dobrawa: Osiedle będzie składać się z czterech budynków o interesującym układzie oraz charakterystycznej geometrii dachów. Co stanowiło inspirację oraz z czego wynika kształt bryły?

3DPROJEKT architektura: W naszym przypadku każdy projekt jest kreatywnym przetworzeniem informacji, które napływają do nas z otoczenia. Analizujemy kontekst przestrzenny, wsłuchujemy się w potrzeby inwestora i na tej podstawie wypracowujemy koncept architektoniczny.

Projektując Osiedle Tymiankowa, staraliśmy się optymalnie wykorzystać walory krajobrazowe i lokalizację działki. Istotne ograniczenie stanowiły zapisy w decyzji o warunkach zabudowy, która narzucała skośny kształt dachu i lokalizowanie kondygnacji użytkowej na poddaszu. Staraliśmy się wypracować taką bryłę budynków, która honorowałaby wymogi urbanistyczne, była atrakcyjna wizualnie i jednocześnie umożliwiała zastosowanie okien balkonowych we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych na piętrze. Celowo chcieliśmy uniknąć stosowania okien połaciowych w pokojach na poddaszu, ponieważ uniemożliwiałyby podziwianie okolicznych krajobrazów. Ponadto taki zabieg architektoniczny pozwolił umieścić w projekcie taras widokowy w każdej sypialni na piętrze.

Ze względu na bliskość stadniny koni i pastwisk zależało nam również, aby nadać budynkom cechy architektury ruralnej, stąd też pojawia się drewno zastosowane w charakterystyczny sposób na szczytowych ścianach budynku.

Osiedle Tymiankowa w Łodzi

osiedle znajduje się w pobliżu stadniny koni

© 3DPROJEKT architektura

Dobrawa: Projektowanie architektury wielorodzinnej, na przykład osiedli zdecydowanie różni się od projektów pojedynczych domów, czy mieszkań. Czy jest to o wiele trudniejsze? Jakie są ograniczenia, a jakie możliwości?

3DPROJEKT architektura: Osiedle Tymiankowa jest kameralnym zespołem czterech budynków jednorodzinnych, nie możemy więc w tym przypadku mówić o architekturze wielorodzinnej, niemniej jednak jest inwestycją deweloperską. Oznacza to, że inwestor nie jest docelowym użytkownikiem budynku, docelowy użytkownik na etapie projektowania jest nieznany. Nie wiemy nic na temat jego oczekiwań i przyzwyczajeń, a to właśnie wywiad z użytkownikiem stanowi początek procesu projektowania. Pod tym względem jest trudniej. Z drugiej strony stwarza to możliwość swobodnej wypowiedzi architektonicznej, która w przypadku inwestycji deweloperskich musi być mocno osadzona w realiach rynkowych. W tym przypadku w znacznej mierze to od architekta zależy sukces komercyjny inwestycji.

Dobrawa: Dziękuję za rozmowę.

 

Dobrawa Bies

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE