Nowy numer czasopisma studenckiego „Format E1”

05 maja '20

„Format E1” to magazyn studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Właśnie ukazał się trzeci numer, którego motywem przewodnim jest podróż. W obecnej sytuacji temat ten nabiera nowego znaczenia.

„Format E1” jest wydawany od maja 2019 roku. Do tej pory ukazały się trzy numery, w tym najnowszy, opublikowany po raz pierwszy w wersji cyfrowej.

Architektura i urbanistyka oczami studentów

Czasopismo ma charakter popularnonaukowy. Tworzą je studenci zarówno z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, jak i innych uczelni wyższych w Polsce. W poprzednich numerach gościli również autorzy zagraniczni m.in. z Politechniki Lwowskiej, Politechniki w Mediolanie czy Państwowego Uniwersytetu w Tetowie.
Architektura i urbanistyka to bardzo szerokie obszary wiedzy. Piszący różnią się więc poglądami, zainteresowaniami, ale w każdym numerze tę różnorodność spaja motyw przewodni. Jest to doskonała okazja do przedstawienia swoich pasji i wiedzy, a także próby zmierzenia się z pierwszymi artykułami naukowymi.

Redakcję czasopisma tworzą studenci z koła naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego pod przewodnictwem redaktorki naczelnej Aleksandry Wasilenko i redaktora naukowego dr. Jerzego Łątki.
Jak twierdzi redakcja:

Naszym zadaniem jest dostarczanie wiedzy, inicjowanie dyskusji i pochylanie się nad sprawami ważnymi dla naszego środowiska. Pokazujemy również studentom, jak pisać prace naukowe, publikacje, co jest przydatną umiejętnością wykorzystywaną chociażby przy pracach dyplomowych.

redakcja czasopisma
od lewej: Magdalena Jabłońska, Aleksandra Wasilenko, Kinga Niewczas, Barbara Całko, Julia Kochańska,
dr Jerzy Łątka, Paulina Skrzyniecka, Marta Rozalska, Weronika Abramczyk, Marcelina Terelak, Alicja Lorenc

© Format E1

Podróż na kartkach papieru

Motywem trzeciego numeru jest podróż. Wydawny w czasach pandemii nabiera nowego znaczenia. Tak we wstępniaku napisała redakcja:

Drodzy Czytelnicy,
wszyscy obecnie znajdujemy się w nietypowej sytuacji. Wydawać by się mogło, że świat zwolnił, wywrócił nasze życie do góry nogami… Mamy nadzieję, że mimo wszystko pozostajecie w domach cali i zdrowi. Korzystając z większej ilości czasu wolnego, możecie zagłębić się w lekturę nowego numeru Format E1, który ze względu na zaistniałą sytuację postanowiliśmy wydać również w formie cyfrowej!
Nie spodziewaliśmy się, że temat przewodni „podróż” będzie tak odległy, ale też w pewien sposób powiązany z aktualną sytuacją panującą na świecie. Udomowienie narzucone w celu zminimalizowania zagrożenia pandemią ogranicza nasz świat radykalnie. Niech artykuły zawarte w tym numerze przywiodą na myśl wspomnienia lub pozwolą chociaż na chwilę oderwać się od Waszego miejsca pobytu i przenieść się gdzieś indziej.
Autorzy zabiorą Was do Dessau, gdzie można się przyjrzeć architekturze Bauhausu, poznacie stolicę Lombardii, która obecnie tak bardzo cierpi z powodu pandemii, czy miasta Slavutych, wybudowanego dla pracowników po katastrofie w Czarnobylu. Z czym jeszcze wiąże się tematyka podróży? Przeczytajcie sami! [...]

Nowe wydanie „Format E1” możecie przeczytać i pobrać tutaj.

 

oprac.: Dobrawa Bies

ilustracje dzięki uprzejmości Format E1

Głos został już oddany

Aluprof Future Builders — „Jak powinno wyglądać budownictwo przyszłości?” — rozmowy z architektami z całego świata
Biblioteka BIM Wiśniowski - bramy, okna, drzwi, ogrodzenia
Konkurs City & Rest - Wspólna Przestrzeń Miasta