Kliknij i zobacz jak w prosty sposób opublikować swój projekt w A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Od cegły do sztuki. Patrycja Iskra i Julia Więckowska nagrodzone w VII edycji Konkursu Architektury Ceglanej

24 października '24
w skrócie
  1. Patrycja Iskra i Julia Więckowska zdobyły III nagrodę w Konkursie Architektury Ceglanej za projekt „Dom Rzeźbiony”.
  2. Konkurs promuje cegłę jako szlachetny materiał, łączący tradycję z nowoczesnością.
  3. Projekt wyróżnia się nowatorskim podejściem do formy domu i wykorzystania cegły jako budulca.
  4. Cegła została zastosowana nie tylko w konstrukcji, ale także w wyposażeniu wnętrz, tworząc spójną całość.
     
  5. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu AiB

Patrycja Iskra oraz Julia Więckowska z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zdobyły III nagrodę w kategorii dom jednorodzinny za projekt „Dom Rzeźbiony” w VII edycji Konkursu Architektury Ceglanej. Ich koncepcja zwróciła uwagę jury swoją innowacyjnością i kompleksowym podejściem do wykorzystania cegły jako budulca.

wizualizacja

wizualizacja

© Patrycja Iskra, Julia Więckowska

konkurs promujący piękno ceglanej architektury

Konkurs Architektury Ceglanej ma na celu propagowanie cegieł i płytek klinkierowych jako  najbardziej szlachetnych materiałów elewacyjnych. Cegła, będąca jednym z najstarszych budulców, nie tylko łączy tradycję z nowoczesnością, ale także oferuje studentom i studentkom architektury wyjątkowe możliwości projektowe. Celem konkursu było pokazanie, jak współczesna architektura może czerpać z jej potencjału, tworząc piękne i funkcjonalne obiekty.

Organizatorzy kładli szczególny nacisk na budowanie świadomości przyszłych architektów i architektek o wartości cegły oraz jej walorach estetycznych i praktycznych. Konkurs umożliwił zaprezentowanie umiejętności młodych projektantów i projektantek, szczególnie w kontekście tworzenia elewacji z klinkieru. Co ważne, prace zgłaszane do konkursu mogły być realizowane w rzeczywistych lub abstrakcyjnych lokalizacjach, dając uczestnikom i uczestniczkom pełną swobodę twórczą.

wizuzalizacja

wizuzalizacja

© Patrycja Iskra, Julia Więckowska

„Dom Rzeźbiony”

Nagrodzony projekt Patrycji Iskry i Julii Więckowskiej wyróżnia się nowatorskim podejściem do tradycyjnej formy domu jednorodzinnego. Dom o wymiarach 11.1 x 11.1 m został zaprojektowany jako zwarta bryła, w której przestrzenie mieszkalne oraz wyposażenie wnętrz zostały „wyrzeźbione” bezpośrednio w cegle. Pomysł ten pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału cegły, stanowiąc nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne rozwiązanie.

elewacje

elewacje

© Patrycja Iskra, Julia Więckowska

Dom składa się z dwóch kondygnacji: parteru, gdzie znajdują się garderoba, toaleta, kuchnia, salon z jadalnią oraz biuro, oraz pierwszego piętra, które mieści dwie sypialnie, łazienkę i czytelnię. Drugie piętro, będące poddaszem użytkowym, zostało w pełni przeznaczone na przestrzeń do ekspresji artystycznej. Ma ono charakter wolnego planu dającego możliwość stworzenia indywidualnej aranżacji, nadając projektowi wielofunkcyjny charakter i otwartość na różnorodne potrzeby mieszkańców i mieszkanek.

rzut parteru

rzut parteru

© Patrycja Iskra, Julia Więckowska

Wszystkie pomieszczenia mają charakter nisz wyżłobionych w ceglanym sześcianie, co pozwala na zachowanie grubych murów w miejscach, gdzie nie są wymagane dodatkowe pokoje, podkreślając tym samym koncepcję żłobienia we wnętrzu. Stąd nieregularny układ ścian, niekiedy będących grubymi na kilkadziesiąt lub nawet kilkaset centymetrów murami, przypominającymi te z budowli średniowiecznych.

rzut poddasza

rzut poddasza

© Patrycja Iskra, Julia Więckowska

historyczna cegła materiałem przyszłości

Cegła jest jednym z najstarszych materiałów, klasycznym budulcem wykorzystywanym od wieków. W zgodzie z tą myślą zastosowana bryła odwołuje się do klasycznego archetypu domu – prostego prostopadłościanu z dachem dwuspadowym.

detal

detal

© Patrycja Iskra, Julia Więckowska

Projekt Iskry i Więckowskiej podkreśla wyjątkowe właściwości cegły – zarówno jako materiału konstrukcyjnego, jak i dekoracyjnego. Użycie cegły z ręcznie formowaną strukturą oraz ciemnoszarej spoiny tworzy surowy, naturalny wygląd budynku, nawiązujący do tradycyjnych form budowlanych, jednocześnie wpisując się w nowoczesne standardy architektury. Nieregularny układ okien o różnych rozmiarach nadaje projektowi awangardowy charakter, wprowadzając nowoczesny akcent w klasycznej bryle domu.

detal

detal

© Patrycja Iskra, Julia Więckowska

W projekcie, cegła nie ogranicza się jedynie do murów zewnętrznych – została również zastosowana do tworzenia elementów wyposażenia wnętrz, takich jak szafy, półki czy klatka schodowa. Dzięki temu „Dom Rzeźbiony” staje się spójną całością, w której materiał budowlany jest integralnym elementem zarówno konstrukcji, jak i aranżacji wnętrza. Cegła jako surowiec o długiej tradycji, wnosi do projektu nie tylko trwałość, ale również jego niepowtarzalny charakter.

Aleksandra Skorupa

Głos został już oddany

PORTA BY ME – konkurs
Sarnie osiedle - dni otwarte 15-16 listopada
Ergonomia. Twój przybiurkowy fizjoterapeuta
INSPIRACJE