Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Domek na prerii

08 kwietnia '19
Dane techniczne
Klient: Herdade da Considerada
Lokalizacja: Portugalia, Alcácer do Sal
Pracownia: Rebelo de Andrade
Zespół autorski: Luís Rebelo de Andrade, Joana Varajão, Filipe Ferreira
Współpraca: João Júlio Loureiro (koordynacja budowy)
Projekt konstrukcji: Tisem
Projekt instalacji fotowoltaicznych: Wayse
Projekt domu pasywnego: Uniwersytet w Aveiro (Wydział Inżynierii Lądowej)

Kalendarium:

  • projekt
  • realizacja

 

2015–2017
2018

Powierzchnia: 400 m²

Herdade da Considerada jest obszarem jałowej ziemi o powierzchni pięciuset hektarów, w odległości około siedmiu kilometrów od portugalskiej miejscowości Alcácer do Sal. Teren ten usiany jest plantacjami drzewa korkowego i sosen pinia. Krajobraz jest na tyle monotonny, że kiedy architekt Luís Rebelo de Andrade pojechał tam na pierwszą wizytę uznał, że łatwiej jest zgubić samochód w Herdade da Considerada, niż na parkingu przy supermarkecie.

To doświadczenie doprowadziło do kluczowej idei, która z kolei zdeterminowała cały projekt – skoro w okolicy brakuje wyraźnych, naturalnych dominant, które stanowiłyby punkty odniesienia w przestrzeni – tę rolę powinna przejąć wyrazista architektura. I tak powstał czerwony dom — Casa 3000.

Jak piszą architekci, z zewnątrz dom wygląda jak z dziecięcych rysunków, prostota ta jednak oparta jest na romantycznym wyobrażeniu — wizji domku na prerii, życiu na Dzikim Zachodzie, które wszyscy znamy z westernów.

rzuty

rzuty

© Rebelo de Andrade

Całość założenia składa się z dwóch, prostopadle ułożonych względem siebie brył na planie prostokąta — domu i budynku gospodarczego. Obie konstrukcje zostały zaprojektowane tak, aby zminimalizować czas i koszt budowy (dom powstał w przeciągu zaledwie dziewięciu miesięcy) oraz zadbać o zrównoważony rozwój w zakresie energii (panele i kolektory słoneczne produkują więcej energii niż zużywa dom).


oprac. red.

na podstawie opisu autorskiego, tekst: Valério Romão

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE