Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Przestrzeń, słońce i ciepło. Energooszczędny dom z antresolą

05 listopada '20

Dom projektu Romana Lisa z pracowni Disinn Architekci ma tradycyjną formę domu z dwuspadowym dachem. To, co go wyróżnia to zastosowane rozwiązania grzewcze. Dzięki nim nawet duże przestrzenie w domu można łatwo i ekonomicznie ogrzać.

Dom jest umiejscowiony na dużej działce o dobrej ekspozycji na słońce, dzięki czemu jest dobrze doświetlony. Inwestorzy, rodzina z dwójką dzieci, położyli nacisk na to, aby dom był zwrócony na południe i otwierał się na ogród.

Disinn Architekci

widok od ogrodu

© bliskopoznania.pl

prawda materiału

Zewnętrze domu to białe elewacje łączone z drewnem, co stwarza przyjemny efekt wizualny. Większość pokoi, a także taras wychodzą na południe, zgodnie z życzeniem inwestorów. Z kolei garaż umiejscowiony jest od wschodu, co sprawia, że nie widać go od frontu. Wewnątrz domu również króluje biel i miejscami widoczne elementy konstrukcyjne, takie jak belki dachu, szalunki czy cegła. Są to wszystko prawdziwe elementy konstrukcji, nie dodatki, które mają je imitować. To sprawia, że całość nabiera ciekawego, indywidualnego charakteru.

przestronny salon

© bliskopoznania.pl

przestronne wnętrze

Wnętrze domu, dzięki południowej ekspozycji wypełnione jest światłem. Jest to możliwe także dzięki dużym przeszkleniom. Aby jednak uniknąć przegrzewania się przestrzeni, architekt zastosował w salonie interesujące rozwiązanie w postaci belki solarnej. Ogranicza ona dostęp promieni słonecznych w okresie letnim, przez co zapobiega wzrostowi temperatury we wnętrzu. Z kolei podczas zimy w słoneczne dni salon przyjemnie się nagrzewa i temperatura może w nim wzrosnąć nawet o 5 stopni.

strefy do życia

Wnętrze tego parterowego domu podzielone jest na strefy. W części dziennej znalazło się miejsce na kuchnię, jadalnię i salon, którego wysokość wynosi ponad 6 metrów. To centralny punkt domu. Do strefy prywatnej należą sypialnie domowników zlokalizowane w południowo-zachodniej części budynku. Wygodnym rozwiązaniem jest też użytkowa antresola, która powiększa powierzchnię domu.

sypialnia

© bliskopoznania.pl

dom przyjazny naturze

Dom jest w całości ogrzewany prądem. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu ogrzewania akumulacyjnego posadzkowego. Takie rozwiązanie jest bardzo ekonomiczne. Jak wylicza architekt Roman Lis:

W skali roku ogrzanie domu prądem kosztuje około 2 800 zł. Do tego należy doliczyć koszt ogrzania ciepłej wody użytkowej, czyli około 500 – 700 zł, również na rok.

Ogrzewanie prądem bez wątpienia jest też wyborem dobrym z punktu widzenia natury, gdyż nie podwyższa emisji pyłów do atmosfery.

Helena Postawka-Lech

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE