Kliknij i zobacz jak w prosty sposób opublikować swój projekt w A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Osiedle ENDA – cohousing dla singli

02 grudnia '21
Dane techniczne

Nazwa:

Osiedle ENDA – cohousing dla singli

Kategoria:

dom wielorodzinny

Autorka:

Gabriela Gustaw

Uczelnia:

Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

Praca zgłoszona na konkurs studencki im. Haliny Skibniewskiej – ZDROWY DOM

 

Według raportu GUS w 2030 roku co trzecie gospodarstwo domowe będzie jednoosobowe, a głównie będą je tworzyły osoby w wieku 65+ oraz młodzi ludzie zaczynający dopiero karierę zawodową. Opracowany przeze mnie projekt domów jednorodzinnych „ENDA” odpowiada na związany z tym problem osamotnienia, szczególnie uwydatniony w pandemicznej rzeczywistości.

Moim modelem mieszkańca została osoba w wieku 25-35 lat, chcąca rozwijać się zawodowo, jednopokoleniowa, związana z najbliższą grupą sąsiedzką i lubiąca organizować przyjęcia.

Plansza konkursowa, aksonometria, rzut   Plansza konkursowa, rzut osiedla

aksonometria i rzut osiedla

© Gabriela Gustaw

Zdecydowałam się na zabudowę dywanową, która moim zdaniem, jest bardzo skuteczna, ale w Polsce przez wielu nadal niedoceniana. Czerpałam inspirację z architektury PRL-u, która w latach 70 traktowała domy w takiej zabudowie za eksperyment urbanistyczny. Korzyściami tego rozwiązania było najkorzystniejsze zagospodarowanie danej przestrzeni oraz łatwy kontakt z najbliższymi sąsiadami co dawało mieszkańcom poczucie jedności i stałego kontaktu z człowiekiem. Osiedle „ENDA” również spełnia to założenie, ułatwiając mieszkańcom nawiązywanie lepszych relacji i umożliwiając im identyfikację z otaczającym ich środowiskiem naturalnym właśnie dzięki tej zabudowie.

Rzut parteru

rzut parteru

© Gabriela Gustaw


System konstrukcyjny charakteryzuje modułowość, powtarzalność oraz szybki czas budowy. Moduły w formie zmodyfikowanej litery A można dowolnie łączyć i rozbudowywać w razie potrzeby powiększenia domów. Dwoma, wyróżnionymi schematami są moduły A i B, które w siebie wpasowują. Pierwszy z nich połączony został od strony ogrodów, tworząc jedną, dużą przestrzeń dla obu sąsiadów.

osiedle ENDA — widok z lotu ptaka

© Gabriela Gustaw

Ten moduł ma zlokalizowaną na pierwszym piętrze sypialnię, która odgradza strefę prywatną od ogólnodostępnej, dzięki czemu mieszkańcy nie czują się non stop w zasięgu wzroku sąsiada. Drugi z wymienionych modułów jest domem parterowym, skierowanym dla osób, którym nie zależy na dzieleniu przestrzeni z sąsiadem, prowadzących szybki styl życia lub chcących zamieszkać w domu rozplanowanym na jednym poziomie. Duże przeszklenia zapewniają znaczne doświetlenie wnętrza, nadają bryle lekkości oraz sprawiają wrażenie zatarcia granicy między domem a ogrodem.

Plansza konkursowa, rzut domu

moduły w formie zmodyfikowanej litery A można dowolnie łączyć

© Gabriela GustawPołączone ze sobą zielone dachy jako dodatkowa przestrzeń ogrodowa, spełniają nie tylko funkcję estetyczną, ale również ekologiczną i społeczną. Mieszkańcy z dwóch odległych modułów A mogą spotykać się poprzez swobodne przemieszczanie się po dachu modułu B. Osiedle zostało wtopione w krajobraz dzięki zielonym fasadom, które pełnią funkcję izolacyjną i redukują zanieczyszczenie powietrza. Skomponowane wraz z naturalnym drewnem na elewacji, nadaje przytulny charakter miejscu.

osiedle Enda — wnętrze

możliwość aranżacji przestrzeni wewnątrz osiedla

© Gabriela Gustaw

 

Gabriela Gustaw

Ilustracje: © Autorka

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE