Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Park Centralny w Gdyni po częściowej modernizacji to wielostrefowa przestrzeń rekreacji, zabawy i odpoczynku

15 lipca '21

Gdyński Park Centralny po zakończonych dwóch etapach modernizacji przyciąga coraz więcej odwiedzających! Jego odświeżona przestrzeń oferuje nie tylko różnorodną roślinność, ale również strefy do relaksu, aktywności i zabawy dla najmłodszych. Latem warto tam zajrzeć szczególnie ze względu na wielobarwne tulipany i chłodzące fontanny. To przykład modernizacji parku miejskiego konsultowanej z mieszkańcami i będącej odpowiedzią na ich potrzeby.

Park Centralny w Gdyni jest w trakcie prac modernizacyjnych, które trwają od 2018 roku. Za projekt jego odświeżonej i unowocześnionej odsłony odpowiedzialne jest gdyńskie biuro ARCH-DECO, które wygrało konkurs ogłoszony przez miasto. Warto zaznaczyć, że ostateczny kształt projektu władze miejskie konsultowały z mieszkańcami, którzy od lat zgłaszali potrzebę miejsca w mieście, sprzyjające zarówno odpoczynkowi, jak i aktywności. Tak powstał koncept modernizacji parku, który podzielił przestrzeń na kilka stref. Efekty dwóch z trzech etapów prac można już oglądać. Trzeci etap ma ruszyć po zakończeniu przetargu (który ma być ogłoszony na dniach), a całość inwestycji zakończona jesienią 2023 roku. To dwa lata później niż wstępnie zapowiadały władze miejskie.

Park Centralny z lotu ptaka po modernizacji (wizualizacja)
wiz.: ARCH-DECO

strefowa przestrzeń z miejscem do relaksu i aktywności

Co dotychczas zmieniło się w Parku Centralnym? W przestrzeni o ogromnym potencjale rekreacyjnym przede wszystkim wydzielono strefy: aktywności, rekreacji, odpoczynku i zabawy. W parku zapanował ład, a zielona przestrzeń zyskała na wartości estetycznej.

Odświeżona i unowocześniona przestrzeń Parku Centralnego

fot.: UM Gdynia

Na pierwszy rzut poszła strefa relaksu, w której odwiedzający park mogą w ciszy obcować z naturą. Znalazły się tam m.in. drewniane leżaki „wtopione” w trawnik, które zachęcają do odpoczynku właściwie o każdej porze dnia i nocy. Ta część, zlokalizowana między ulicami Tetmajera i Legionów, mierzy 11 tys. metrów kwadratowych i została udostępniona mieszkańcom do użytku w 2019 roku. Również w tej przestrzeni znalazło się miejsce na elementy rekreacyjne: tor do gry w bule, stoliki do szachów czy kilka urządzeń siłowych.

Strefa rekreacji (wizualizacje)

wiz.: ARCH-DECO

W drugim etapie, zakończonym w 2020 roku, zaaranżowano przestrzeń dla najmłodszych. Unowocześniono plac zabaw, skatepark, a także zbudowano nowy park linowy oferujący innowacyjne rozwiązania. Realizacja dwóch pierwszych etapów projektu kosztowała Gdynię ok. 18 mln zł. Prace wykonawcze prowadziła firma ROKA Budownictwo ze Starogradu Gdańskiego.

Plac zabaw

wiz.: ARCH-DECO

focus na zieleń!

Na pierwszy rzut oka widać, że dużą rolę w projekcie gra zieleń. Jedne z głównych wytycznych projektowych zakładały, że projekt ma zachować jak najwięcej istniejącej zieleni i wzbogacić park o nową. Udało się to osiągnąć. Po pierwszych nasadzeniach Miasto Gdynia chwaliło się, że w parku przybyło ponad 3,4 tysiąca krzewów, ponad 3,1 tysiąca bylin i prawie tysiąc pnącz. Zasadzono też ok. 35 tysięcy roślin cebulowych i 12 tysięcy traw ozdobnych. Park zyskał też osiem nowych drzew.

Roślinność w Parku Centralnym w Gdyni

wiz.: ARCH-DECO

Różnorodna roślinność w parku robi wrażenie, ale w okresie wiosenno-letnim uwagę przyciągają przede wszystkim wielobarwne tulipany! Po dwóch etapach modernizacji park jest także lepiej oświetlony, przez co chętniej odwiedzany w godzinach wieczornych i nocnych.

Tulipany

fot.: UM Gdynia

trzeci etap inwestycji

Niedługo ma ruszyć trzeci etap inwestycji, zakładający m.in. budowę podziemnego parkingu, który ma pomieścić 270 samochodów. To odpowiedź na potrzeby mieszkańców narzekających na zbyt małą liczbę miejsc parkingowych w mieście i wysokie opłaty postojowe. Ze wstępnych ustaleń wynika jednak, że w nowym parkingu miejsca również mają obowiązywać opłaty. W ostatnim etapie prac modernizacyjnych Parku Centralnego w Gdyni ma powstać również staw z fontanną, zimą pełniący rolę lodowiska. Ta część ma zająć powierzchnię 35 tys. metrów kwadratowych.

Katarzyna Domagała

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE