Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
Kliknij i zobacz jak w prosty sposób opublikować swój projekt w A&B

Pola Elizejskie wielkim ogrodem. Rewolucyjny plan przemiany Paryża

14 stycznia '21

Burmistrzyni Paryża zapowiedziała ambitną przebudowę Pól Elizejskich i okolicznych przestrzeni publicznych. Pierwszy etap prac wycenianych na 250 mln euro rozpocząć ma się jeszcze przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w 2024, których stolica Francji będzie gospodarzem.

Place de la Concorde i Pola Elizejskie

fot. PCA-Stream

Komitet Champs-Élysées prowadzi kampanię na rzecz gruntownego przeprojektowania alei i jej okolic od 2018 roku. Zgodnie z planami opracowanymi przez architekta Philippe'a Chiambaretta i jego agencję PCA-STREAM, ruch pojazdów zostanie zmniejszony o połowę, a piesi będą mogli cieszyć się szerszymi chodnikami i większą ilością zieleni w tzw. zielonych salonach. 

Gigantyczny ogród w sercu miasta

Pola Elizejskie

fot. PCA-Stream

Od 2002 roku władze Paryża obserwują średni roczny spadek ruchu samochodowego w mieście o 3%. Według prognoz trend ten ma przyspieszyć w najbliższych latach, m.in. jako efekt wprowadzanych zmian w przestrzeniach publicznych miasta. Symulacje pokazują, że ruch uliczny na Avenue des Champs-Élysées już teraz mógłby zmieścić się na znacząco zmniejszonym przekroju jezdni, zwalniając w ten sposób przestrzeń dla pieszych użytkowników. Pokłosiem tych zmian ma być nie tylko transformacja samych ulic, ale także przebudowa parkingów podziemnych i zdominowanego dziś przez samochody Place de la Concorde. System deptaków połączy rozdzielone dziś przestrzenie publiczne ogrodu Tuileries, Pół Elizejskich i Esplanade des Invalides. Pomóc ma w tym także zmiana funkcji mostu Aleksandra III na całkowicie pieszą i rowerową. W centrum Paryża powstanie w ten sposób zielona przestrzeń o powierzchni 115 hektarów.

Przygotowanie do zmian klimatu

Pola Elizejskie i Place de la Concorde

fot. PCA-Stream

Przestrzenie biologicznie czynne zastąpić mają kosztowną w utrzymaniu i powodującą zanieczyszczenie infrastrukturę drogową. Wszędzie tam, gdzie to możliwe, tworzone będą zielone oazy, powierzchnie przepuszczalne, doliny infiltracyjne, a nawierzchnie chodnikowe mają umożliwiać przepływ wody deszczowej. Zaplanowano budowę zbiorników retencyjnych w okolicach Place de la Concorde, które umożliwić mają magazynowanie i filtrowanie deszczówki. Już istniejąca zieleń ma z kolei być poddana naturalizacji.

Pola Elizejskie

fot. PCA-Stream

Przycinane dotąd w geometryczne kształty drzewa odtąd mają rozrastać się już w sposób naturalny, także ich system korzeniowy ma uzyskać więcej miejsca na rozrost. Dużo uwagi poświęcono tworzeniu miejsc zacienionych, które stały się istotnym parametrem dla projektantów przestrzeni publicznych w Paryżu. Służyć ma to nie tylko zapewnieniu komfortu osobom użytkującym przestrzenie publiczne miasta, ale także niwelowaniu efektu wyspy ciepła.

Les Champs des possibles, autor: PCA-STREAM

Kacper Kępiński

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE