Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
Konkurs „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”

Wystawa pt. „BACKSTAGE. Fernando Menis”

18 lutego '19

BACKSTAGE. Fernando Menis
Muzeum Architektury we Wrocławiu, 16.02–7.04.2019

Serdecznie zapraszamy do wrocławskiego Muzeum Architektury na wstawę hiszpańskiego architekta Fernando Menisa, autora między innymi szeroko nagradzanego projektu Centrum Kulturalno–Kongresowego Jordanki w Toruniu.

Jak piszą organizatorzy wystawy, proces twórczy hiszpańskiego architekta Fernando Menisa określa stosowanie plastycznych modeli, które można aktualizować w miarę rozwoju projektu, w ciągłej operacji dodawania i odejmowania, wynikającej z potrzeb programu, logiki konstrukcji i zrównoważonego rozwoju. Zdaniem kuratorów wystawy, jeden z ostatnich projektów Menisa — Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu, doskonale pokazuje sposób pracy architekta, w którym to rozpoczynający projekt model jest stale przekształcany, tak aby uwzględnić dane dostarczone przez technologie informatyczne, uwarunkowania wynikające z usytuowania, czy też ustalenia związane z miejscem budowy. 

Zdaniem organizatorów, wyjątkowość projektu CKK Jordanki wynika z uwzględnienia zróżnicowanych potrzeb akustycznych wielofunkcyjnego programu w takim stopniu, że to właśnie dźwięk uformował budynek. Zastosowana przez Menisa betonowa mieszanka „picado” nie tylko zapewniła świetną akustykę wewnątrz centrum, ale także, dzięki użyciu w niej tak charakterystycznej dla Torunia czerwonej cegły z rozbiórki miejscowej fabryki, architekt oddał hołd dziedzictwu miasta.

Jak podają organizatorzy, wystawa „Backstage. Fernando Menis” stanowi obszerną retrospektywę ukazującą metody projektowe pracowni Menisa z uwzględnieniem eksperymentów i innowacyjnych działań w dziedzinie architektury i urbanistyki. Ekspozycja w Muzeum Architektury, poprzez różne modele i studia nad materiałami, skupia się na wyborze projektów, które są w trakcie realizacji lub zostały ukończone w ciągu ostatnich piętnastu lat, a także na projektach badawczych nowych materiałów, technik i systemów.

Na miłośników ekspresyjnej i rozrzeźbionej architektury Menisa w Muzeum Architektury czeka tajemniczy czarny sześcian o wymiarach 5×5×5 metrów. Jak podają organizatorzy, choć wygląd zewnętrzny czernej bryły jest racjonalny, wnętrze dostarcza silnego zmysłowego doświadczenia, na które składają się rzeźbiarskie modele, materiały i faktury wydobywane w intrygujący sposób przez przyćmione światło. 

oprac. red.

na podstawie materiałów prasowych

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE