Kliknij i zobacz jak w prosty sposób opublikować swój projekt w A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Anna Marcinkowska – „Projekt wnętrz Domu Studenckiego nr 3 w kampusie Politechniki Poznańskiej - przestrzeń mieszkalna”

15 maja '25
Dane techniczne
Typ: praca dyplomowa licencjacka
Rok obrony: 2024
Nazwa: „PROJEKT WNĘTRZ DOMU STUDENCKIEGO NR 3 W KAMPUSIE POLITECHNIKI POZNAŃSKIEJ – PRZESTRZEŃ MIESZKALNA”
Autorka:

Anna Marcinkowska

Uczelnia:
Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej

Promotorka:

dra sztuki Barbara Linowiecka

Praca zgłoszona na konkurs
„Najlepszy Dyplom Wnętrza”

Przedmiotem opracowania pracy dyplomowej jest projekt powtarzalnego modułu dwóch pokoi dwuosobowych z łazienkami oraz części wspólnej wejściowej z portiernią oraz możliwością obsługi administracyjnej w Domu Studenckim nr 3, znajdującym się na terenie kampusu Politechniki Poznańskiej, przy ul. Kórnickiej 5.

aksonometria

aksonometria

© Anna Marcinkowska

Projekt został zrealizowany z myślą o dostosowaniu akademika do aktualnych standardów. Głównym celem było odpowiedzenie na oczekiwania współczesnych studentów. Dlatego analiza ich potrzeb poprzez przeprowadzenie ankiety była kluczowa dla zapewnienia ergonomicznego i funkcjonalnego wnętrza.

Ważnym aspektem podnoszącym dotychczasowy standard jest zagospodarowanie każdej możliwej przestrzeni na miejsca do przechowywania o zróżnicowanych kształtach i rozmiarach, zapewniając tym samym maksymalną funkcjonalność wnętrza. Przestrzeń ta ograniczona została, jednakże do tej znajdującej się w pobliżu ścian. Zdecydowano się na to, aby w połączeniu z chowanymi elementami wyposażenia, powstało pośrodku pokoi miejsce do różnorakiego przeznaczenia. Można je wykorzystać do rozłożenia dodatkowych łóżek dla gości, dużego stolika „hobbystycznego”, ustawienia stołu na spotkania ze znajomymi czy wykonywania ćwiczeń fizycznych. W zaprojektowanym wnętrzu użytkowników ogranicza tylko wyobraźnia.

Przekroje strefy wejściowej z wymiarami

Przekroje strefy wejściowej z wymiarami

© Anna Marcinkowska

Aby odpowiedzieć na różne potrzeby studentów i jednocześnie umożliwić jak największą personalizację pokoi zaprojektowano system mebli modułowych. Są to łóżka (o 3 funkcjach) oraz szafy (o 2 funkcjach). W momencie, gdy są one złożone zajmują gabarytowo tyle samo przestrzeni. Tym co je wyróżnia jest ich wnętrze, które skrywa różnorodne przeznaczenia. Meble te można więc dowolnie ze sobą łączyć, czego połączeniem będzie przestrzeń idealnie dopasowana do potrzeb zamieszkujących ją osób. Celem pracy dyplomowej było zaprojektowanie maksymalnie 2 wariantów pokoi, jednak użycie tych modułów zapewnia zdecydowanie więcej możliwości.

Strefa wejściowa została zaprojektowana z myślą o funkcjonalności, z odpowiednio zaplanowaną recepcją i przestrzenią biurową, umożliwiając swobodny przepływ komunikacyjny. Główną funkcją akademika jest zapewnienie przestrzeni mieszkaniowej dla studentów, jednak oferuje on jednocześnie możliwość wynajęcia pokoi hotelowych. Fakt ten był istotnym aspektem projektowania przestrzeni, gdyż trzeba było dostosować ją do różnych użytkowników.

Wizualizacja przestrzeni mieszkalnej

Wizualizacja przestrzeni mieszkalnej

© Anna Marcinkowska

W strefie tej zaszły istotne zmiany w układzie ścian, co pozwoliło na uczynienie przestrzeni bardziej otwartą i tym samym zachęcającą do wejścia i przebywania w niej. Ważnym aspektem, na który udało się wygospodarować dzięki temu przestrzeń jest poczekalnia, która nie była uwzględniona w poprzednim projekcie wnętrza.

Jeśli chodzi o przestrzeń biurową, tutaj również postawiono na przestronność i otwartość, usuwając przeszklone ścianki oddzielające biura. W celu zapewnienia optymalnych warunków pracy przy takim rozwiązaniu, użyto indywidualnie zaprojektowanych ścianek działowych, których wzory i kolory są motywami przewodnimi projektu (zarówno strefy wejściowej, jak i przestrzeni mieszkalnej). Pozwala to na zachowanie spójności całego budynku.

Wizualizacja strefy wejściowej

Wizualizacja strefy wejściowej

© Anna Marcinkowska

Kolejną istotną kwestią jaką chciano ulepszyć była dostępność budynku dla osób z niepełnosprawnościami. W tym celu przewidziano miejsce na windę prowadzącą na wyższe kondygnację. Otwartość przestrzeni wpływa pozytywnie na poruszanie się po niej osób na wózkach, a częściowe obniżenie lady i odpowiednie szerokości drzwi sprawiają, że przestrzeń jest dostępna dla każdego.

Głównym materiałem występującym w projekcie jest sklejka drewniana w dwóch odcieniach. Dzięki niej wnętrza sprawiają wrażenie ciepłych i przytulnych, nie narzucając jednocześnie użytkownikom żadnego konkretnego stylu. Nawiązuje także do tradycji z czasów powstania budynku (PRL) oraz współczesnych trendów ekologicznych. Sklejka, znana ze swojej wytrzymałości i elastyczności, oferuje ekonomiczne rozwiązania przy zachowaniu wysokiej jakości.

meble modułowe

meble modułowe

© Anna Marcinkowska

Anna Marcinkowska

Ilustracje: © Autorka

Głos został już oddany

Konkurs na zdjęcia wnętrz komercyjnych z drzwiami DRE
AlnorSELECT - Kalkulator doboru rekuperacji
Nowy katalog rozwiązań systemowych Rigips GypSerra
INSPIRACJE