Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Dom M7 projektu MFRMGR Architekci. Kostka pełna niespodzianek

12 kwietnia '21
Dane techniczne
Nazwa: Dom M7
Lokalizacja: Polska, Warszawa
Pracownia: MFRMGR Architekci
Architekci: Marta Frejda, Michał Gratkowski, Waldemar Nowicki, Łukasz Ptak
Projekt wnętrz: Studio Utopia, Małgorzata Krzanowska

Powierzchnia użytkowa:

284,5 m²

Pandemia trwa już ponad rok. O jej wpływie na architekturę, na miejsca zamieszkiwania mówi się dużo — wiele osób podczas lockdownu marzyło o domu z ogrodem, przestrzeni z dala od miasta, w której mimo obostrzeń będą mogli czuć się swobodnie, być bliżej zieleni i oddychać czystszym powietrzem. Tuż przed wybuchem epidemii koronawirusa, na nieco ukrytej i otoczonej zielenią działce o powierzchni około ośmiuset metrów kwadratowych, w jednej z podwarszawskich miejscowości powstał przygotowany nie tylko na pandemiczne czasy Dom M7 projektu architektów z pracowni MFRMGR.

widok na południową
elewację domu

widok na południową elewację domu

fot.: ONI Studio

Działka, na której powstał dom, usytuowana jest między kilkoma innymi posesjami o podobnych rozmiarach, do których dojazd możliwy jest poprzez zamknięty szlabanem sięgacz. Taka lokalizacja pozwoliła na nieogradzanie domu z trzech stron, dodając miejscu, jak podkreślają architekci, bardziej lokalnego i otwartego charakteru.

Zwarta, jasnoszara bryła domu jest prostopadłościanem, który swoją prostotą i neutralnością nawiązywać miał do kształtu działki. Nie jest to jednak zwykła kostka — piętrowy budynek z każdej strony pełen jest wcięć, wnęk i przeszkleń o geometrycznych kształtach w zróżnicowanych rozmiarach. Monolityczną bryłę domu, oprócz wspomnianych wcięć, wnęk i przeszkleń, zdobią proste stalowe barierki z płaskowników.

monolityczną bryłę domu zdobią proste stalowe barierki z płaskowników        detal
elewacji, proste stalowe barierki z płaskowników

monolityczną bryłę domu zdobią proste stalowe barierki z płaskowników

fot.: ONI Studio

Surowa, betonowa elewacja i mieszana konstrukcja domu (częściowo żelbetowa, częściowo murowana) troskliwie otaczają jego serce — wewnętrzne, zielone patio, które nie tylko tworzy wyjątkowy, intymny klimat, ale także skutecznie doświetla wnętrza.

Punktem spajającym wszystkie potrzeby w domu, stało się wewnętrzne patio. Dzięki niemu praktycznie z każdego miejsca budynku dostępny jest widok na zieleń: z salonu, kuchni, korytarza przy sypialniach oraz z wejścia do budynku. Co więcej, dzięki patio oraz otwarciom w salonie przy pozornie zamkniętej betonowej bryle, uzyskano dobrze doświetlone wnętrza o dużych przeszkleniach i jednoczesnym zachowaniu intymności wewnątrz — piszą autorzy projektu.

zielone patio doświetla wnętrze        zielone patio tworzy wyjątkowy, intymny klimat

zielone patio doświetla wnętrze i tworzy intymny klimat

fot.: ONI Studio

Przez całą długość parteru budynku zachowano osie widokowe. I tak z salonu można spoglądać bezpośrednio na kuchnię, a wchodząc do budynku widać zieleń znajdującą się za obiektem. Ciekawą, niespodziewaną funkcję zyskał podcień wejściowy. Podczas lockdownu, kiedy nie można było za bardzo poruszać się po drogach, mieszkańcy mogli tu trenować na przykład jazdę na rowerze (trenażer) lub wioślarstwo — dodają architekci z pracowni MFRMGR.

taras na piętrze

taras na piętrze

fot.: ONI Studio

Piętrowy dom tradycyjnie podzielony jest na strefę dzienną na parterze — mieszczą się tu: przestronny salon z jadalnią i wyjściem na taras, kuchnia z zapleczem, gabinet, toaleta i garaż połączony z kotłownią, i prywatne pokoje domowników na piętrze — sypialnia rodziców z garderobą i łazienką, pralnia, pokoje dziecięce oraz pokój gościnny. Ponad garażem, na piętrze, znajduje się duży taras ze strefą przeznaczoną do przygotowywania posiłków w ciepłe dni bez konieczności schodzenia do kuchni.

Za projekt przytulnego, a przy tym nowoczesnego wnętrza domu odpowiada Małgorzata Krzanowska ze studia Utopia.

 
oprac.:
Ola Kloc

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE