reklama
OKPOL - Okna drewniane czy PVC? Jakie okno dachowe wybrać?
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Julia Orlańczyk – „Projekt wnętrza salonu sukni ślubnych Róisín Pierce”

06 marca '25
Dane techniczne
Typ: praca dyplomowa licencjacka
Rok obrony: 2024
Nazwa: „PROJEKT WNĘTRZA SALONU SUKNI ŚLUBNYCH RÓISÍN PIERCE”
Autorka:

Julia Orlańczyk

Uczelnia:
Wydział Sztuki Nowych Mediów Polsko‑Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie

Promotorka:

Karolina Tarasiewicz

Przedmiotem opracowania jest projekt koncepcyjny dwupoziomowego salonu sukni ślubnych dla wybranej irlandzkiej projektantki — Róisín Pierce, której twórczość wyróżnia się innowacyjnym podejściem do mody, silnym zakorzenieniem w irlandzkiej tradycji oraz głębokim zaangażowaniem w filozofię zrównoważonego rozwoju. Głównym celem projektu było stworzenie wnętrza, które nie tylko odzwierciedlałoby unikalny styl projektantki, lecz także harmonijnie współgrało z wartościami prezentowanymi w jej kreacjach.

wizualizacja

wizualizacja

© Julia Orlańczyk

Wnętrza salonu nawiązują do twórczości Róisín, tworzą spójną całość z jej kolekcjami. Kluczowe dla projektu było zrozumienie i zaadaptowanie filozofii zero waste, tak ważnej w działalności projektantki. Inspiracją do stworzenia przestrzeni była różnorodność technik i materiałów używanych przez Róisín, co oddano poprzez eksperymentalne podejście do wzorów, tkanin oraz detali, zachowując jednocześnie spójność kolorystyczną ograniczoną do odcieni bieli i beżu.

przekrój A-A

przekrój A-A

© Julia Orlańczyk

przekrój A-A

przekrój A-A

© Julia Orlańczyk

Koncepcja salonu bazuje na białych przestrzeniach, które dzięki zastosowaniu subtelnych detali oraz odpowiednio dobranych materiałów stają się dynamiczne i pełne życia. Dominująca biel, symbolizująca czystość i elegancję, podkreśla charakter miejsca, skupia uwagę na kunszcie wykonania i dbałości o detale. Zdobiące wnętrze rzeźby kwiatowe nawiązują do symboliki zawartej w sukniach projektantki i stanowią artystyczną interpretację jej estetyki. Stworzone z odzyskanych materiałów, rzeźby dowodzą, że piękno może wynikać z prostoty i dbałości o środowisko.

wizualizacja

wizualizacja

© Julia Orlańczyk

W korytarzu między dwiema strefami znajduje się tunel — element wystawienniczy. Pełni on funkcję łącznika, a jego forma nawiązuje do organicznych kształtów występujących we wnętrzu. Tunel składa się z kilkudziesięciu zwisających fragmentów materiałów. Płynnie porusza się wraz z podmuchami wiatru, wprowadza do wnętrza dynamikę i tajemniczość. Wykorzystano tu tkaniny, które pozostały po uszyciu sukni — każdy fragment materiału ma swoją wartość i potencjał, który można ­wykorzystać w twórczy sposób.
Ze względu na szczególne potrzeby, salon został podzielony na strefy, które tworzą wyjątkowe doświadczenie dla odwiedzających. Starannie przemyślano każde pomieszczenie, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym, tak aby ekspozycja sukni ­podkreśliła ich estetykę i unikalność.

wizualizacja

wizualizacja

© Julia Orlańczyk

Parter składa się z głównej przestrzeni pokazowej, w której zadbano również o komfort osób towarzyszących; jest to strefa otwarta, dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Przymierzalnia oraz biuro to miejsca wydzielone wyłącznie dla umówionych klientów, tak aby mogli wziąć udział w procesie kreatywnym. Poziom –1 to przestrzeń, która ma służyć przede wszystkim pracownikom, zadbano tutaj o ich wygodę. Powstała też przestrzeń na ewentualne szybkie poprawki krawieckie, przechowywanie sukni oraz strefa socjalna. Zaplanowano tu również toaletę.

wizualizacja

wizualizacja

© Julia Orlańczyk

Julia Orlańczyk

Ilustracje: © Autorka

Głos został już oddany

okno zamknie się za 10

E-DODATEK - Oprogramowanie, narzędzia dla architekta – trendy 2025
PORTA PRO – strefa architekta
DACHRYNNA - zintegrowany system dachowo-rynnowy 2w1
INSPIRACJE