Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Karolina Łukowska – „Przestrzeń kreatywno-naukowa dla dzieci i młodzieży w budynku dawnego Empiku przy ulicy Zwycięstwa 106–108 w Koszalinie”

04 marca '25
Dane techniczne
Typ: praca dyplomowa licencjacka
Rok obrony: 2024
Nazwa: „PRZESTRZEŃ KREATYWNO-NAUKOWA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY W BUDYNKU DAWNEGO EMPIKU PRZY ULICY ZWYCIESTWA 106–108 W KOSZALINIE”
Autorka:

Karolina Łukowska

Uczelnia:
Politechnika Koszalińska

Promotorka:

dra Paulina Kminikowska

Praca zgłoszona na konkurs
„Najlepszy Dyplom Wnętrza”

Przestrzeń kreatywno-naukowa dla dzieci i młodzieży powstała jako miejsce dbające o rozwój artystyczny i naukowy młodych osób. Idea projektu nawiązuje do problemu przebodźcowania występującego u dzieci. Przestrzeń zaplanowano w neutralnej, delikatnej kolorystyce, elementy wykorzystane w obiekcie charakteryzują się prostą formą.

elewacja północna

elewacja północna

© Karolina Łukowska

Inspiracją do stworzenia motywu powtarzalnego w całym obiekcie były gwiazdy. Jako samotne jednostki są jedynie małym punktem na niebie, jednak łącząc się, tworzą gwiazdozbiory o niezwykłych geometrycznych kształtach. Jest to również nawiązanie do istoty zajęć grupowych zaplanowanych w budynku.

recepcja

recepcja

© Karolina Łukowska

Motyw pojawia się w wielu miejscach. Już na wejściu znajduje się podświetlany napis „Creative space”, który można odczytać dosłownie jako przestrzeń kreatywną lub słowo „space” rozumieć w kontekście przestrzeni kosmicznej.

korytarz

korytarz

© Karolina Łukowska

W strefie wejścia oraz w sali na parterze znajdują się podświetlane kompozycje gwiazdozbiorów w pozostałych pomieszczeniach kontynuowany jest zaś przy zastosowaniu między innymi delikatnych tapet z rysunkiem gwiazd. Budynek został podzielony według charakteru zajęć.

sala

sala

© Karolina Łukowska

Wszelkie aktywności artystyczne znajdują się na parterze i pierwszym piętrze, a wyższe kondygnacje (II i III piętro) zostały przeznaczone na zajęcia naukowe. Obiekt tworzy spójną przestrzeń sprzyjającą rozwojowi zainteresowań i poszukiwaniu nowych pasji.

szatnia

szatnia

© Karolina Łukowska

Karolina Łukowska

Ilustracje: © Autorka

Głos został już oddany

okno zamknie się za 10

E-DODATEK - Oprogramowanie, narzędzia dla architekta – trendy 2025
PORTA PRO – strefa architekta
DACHRYNNA - zintegrowany system dachowo-rynnowy 2w1
INSPIRACJE