Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Najlepsze filmy o Bauhausie

24 marca '21

Prawdopodobnie najbardziej rozpoznawana wśród wszystkich architektonicznych instytucji od wieków. Bauhaus, ruch w architketurze, ale i uczelnia artystyczno-rzemieślnicza. Historia uczelni jest wszystkim dobrze znana, ale jej elementy ujęte w filmowych kadrach, osobistych opowieściach i wspomnieniach odkrywają często nieznane dotąd strony Bauhausu.

The New Bauhaus

Nowy Bauhaus, ten termin to nie tylko nowy ruch zainicjowany w 2020 roku przez Komisję Europejskę, by poprawić stan środowiska, szkoły w Chicago, ale i tytuł wybitnego dokumentu, którego premiera odbyła się w minionym roku.

Nowy Bauhaus | trailer | YouTube

Filmowy portret innowacyjnej szkoły architektonicznej bierze pod lupę jedną z jej najważniejszych postaci. Temat filmu skupi się na innowacyjnych rozwiązaniach Moholy-Nagy’ego. Jego sztuka nie miała być ładna. Jej zadaniem było zmieniać świat na lepsze. Artysta urodzony na Węgrzech pracował w tak wielu mediach, że trudno go jednoznacznie zdefiniować. Moholy-Nagy był również wpływowym nauczycielem, od fotografa eksperymentalnego po grafika i kowala.

Moholy-Nagy w latach 30. w obliczu pogarszającej się sytuacji w Europie wyjechał do Chicago. Jego pomysły były nie do przyjęcia w nazistowskich Niemczech, więc kontynuował swoją wizję więc w amerykańskiej szkole The New Bauhaus, której był dyrektorem. Na tym właśnie okresie w życiu twórcy skupi się film dokumentalny, który opowie takżę o punktach, w których technologia splotła się z designem w jedną, ponadczasową formę.

Podobnie jak wielu filmowców robi to z miastami w fikcyjnej formie narracji, reżyserka Alysa Nahmias pozwala Chicago stać się żywą, oddychającą istotą, która pulsuje romantycznym spojrzeniem Moholy-Nagy na świat w dokumentalnej formie. Pod koniec filmu nie będziesz tylko podziwiać Moholy-Nagy, ale będziesz chciał być taki jak on – zapowiadała przed premierą filmu prasa (Forbes).

materiały prasowe | The New Bauhaus

Dokument wyprodukowało niezależne nowojorskie studio, a za kamerą stanęła Alysa Nahmias. Kilka lat temu zdobyła ona Independent Spirit Award za poprzedni dokument, który realizowała wspólnie z Benjaminem Murray’em – Unfinished Spaces (2011). Również dotyczył on tematu wzornictwa – przyglądał się rewolucyjnemu designowi kubańskiej szkoły National Art Schools.

serial dokumentalny

Trzyodcinkowy serial o Bauhasie zawiera nieopublikowane dotąd materiały, wywiady z absolwentami szkoły, uczniami i znajomymi. Powstał na setną rocznicę założenia szkoły.

Odcinek 1: Kodeks Bauhausu - co kryje się za udaną formułą Bauhausu? Kolejne odcinki znajdziecie TUTAJ.

więcej niż szkoła

W tym dokumencie z Barbican Centre, Nicolas Fox Weber, dyrektor Fundacji Josef i Anni Albers, przedstawia nieznaną perspektywę życia i pracy w szkole. Film stanowi rodzaj wykładu, osobistej historii o tak dobrze znanym wszystkim temacie. Według niego Bauhaus był nie tylko „fabryką” nowości architektonicznych, ale przede wszystkim miejscem pełnym skandali i konfliktów. Film opowiada o wartości Bauhausu jako zjawiska, które zrewolucjonizowało myślenie o architekturze, nie tylko w sferze projektowej.

Bauhaus:Art as Life | YouTube

Mogłoby się zdawać, że temat został już wyczerpany, ale mimo to co roku pojawiają się kolejne albumy, seriale i filmy o Bauhausie, jego twórcach i uczniach. Czy jest jeszcze coś czego nie wiemy?

Marta Kowalska

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE