Konkurs „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Niezwykły magazyn na książki, czyli nowy budynek Muzeum Literatury

20 stycznia '21

Książki wymagają specjalnej przestrzeni. Nie byle jakiego magazynu, ale prawdziwego schronienia, które da im szansę przetrwać kolejne wieki. Literatura jako istotna część naszej kultury wymaga troski, również w fizycznym tego słowa znaczeniu. Jak zatroszczyć się o nią architektonicznie?Do użytku oddano nowy budynek Muzeum Literatury projektu autorstwa Atelier Tektura.

schronienie na książki

Dotychczas Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza mieściło się na Starym Mieście w Warszawie. W czeluściach pomieszczeń kamienicy, literacki dorobek już dawno przestał mieć wystarczającą przestrzeń. Poza powierzchnią magazynu, liczy się również wilgotność, temperatura, światło i jakość powietrza, jaka panuje wewnątrz. Archiwa, rękopisy, nieskończona ilość wartościowych księgozbiorów... Wszystkie wymagają specjalnej oprawy i czułego środowiska. Dodatkowo pracownicy, ale i zainteresowani literaturą zwiedzający, czy eksperci też zasługują na warunki, które umożliwiają prosty, swobodny, ale i bezpieczny dostęp.

nowa przestrzeń

Muzeum Literatury zdecydowało się na rozbudowę klimatycznej placówki. I w pierwszym odruchu, możnaby się zmartwić, bo jak wiadomo, przebudowy i rewitalizacje starych budynków w Polsce to mocno kontrowersyjna kwestia. W tym wypadku jednak liczy się dobro kultury literackiej. A pod względem użytkowym, dotychczasowa siedziba muzeum lata świetności ma już za sobą. Jarosław Klejnocki, dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, zapowiada, że w perspektywie roku, dwóch lat siedziba placówki na Starym Mieście przejdzie remont, modernizację i rozbudowę. Zadaszone i przeznaczone na część wystawienniczą zostanie m.in. historyczne patio pomiędzy dwoma budynkami muzeum.

Magazyn Muzeum Literatury | fot. Atelier Tektura

Pierwszym etap przemian zakończył się w styczniu tego roku. Nowy betono-szklany gmach powstał przy ul. Trawiastej 29 w Aninie, na tyłach budynku, który muzeum wykorzystywało już od kilku lat.

To nowy magazyn Muzeum Literatury. Przyjmie część zbiorów szykowanej do rozbudowy placówki, która mieści się na Rynku Starego Miasta. - Będzie też pełnił skromne funkcje wystawiennicze, co wzbogaci ofertę kulturalną Wawra - mówi dyrektor Muzeum Literatury.

Na tyłach istniejącego już obiektu, wśród wysokich drzew zrealizowano projekt autorstwa Atelier Tektura. Architekci zadbali o zachowanie sosnowego lasu i wykorzystując go, stworzyli wewnętrzny ogród połączony z częscią otwartą dla zwiedzających, dostępny również bezpośrednio od strony ulicy. Z ogrodu można będzie zajrzeć do wystawienniczej części, dzięki szklanym witrynom w centralnej części pawilonu. Ogród dodatkowo zyska zapraszający charakter, dzięki ławkom i odpowiedniemu oświetleniu. Fasady magazynu są gładkie i monolityczne. Dla cennych zbiorów, światło dzienne jest szkodliwe, stąd okna przewidziane zostały jedynie w przestrzeniach przewidzianych na ekspozycję. 

Magazyn Muzeum Literatury | fot. Atelier Tektura

nie większy niż wille

Ta betnowo-szklana kostka, choć robi wrażenie dość monumentalnej, jest stosunkwo niewielka, została dopasowana skala do willowej zabudowy w tej części Wawra. Ma tylko nieco ponad 600 m kw. powierzchni użytkowej.

Dwu-kondygnacyjny budynek, którego parter usytuowany na poziomie terenu pomieści strefę logistyczną, a obok części magazynowej, będzie działać pracownia konserwacji. Pierwsze piętro, z wyjątkiem pomieszczeń technicznych oraz pakowalni obiektów, zajmuje magazyn przeznaczony na zbiory Działu Sztuki, takie jak: malarstwo, meble, rzeźby. Obie kondygnacje łączy dźwig towarowy.

Magazyn Muzeum Literatury | fot. Atelier Tektura

więcej niż magazyn

Budowę magazynu Muzeum Literatury sfinansowały samorząd Mazowsza, któremu podlega ta placówka (4,2 mln zł) oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1 mln zł). Ogród niedawno przysypał śnieg. Można zauważyć już pierwszych ciekawskich spacerowiczów. Dzięki prostej, monumentalnej formie, budynek pełni rolę nie tyle co samego magazynu, ale i swego rodzaju pominika, hołdu architektury w stronę literatury. I choć jeszcze stoi pusty, pracownicy już szykują się do przewiezienia zbiorów, a my z ciekawością czekamy na oficjalne otwarcie.

Marta Kowalska

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE