Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
Zobacz w portalu A&B!

Coraz bliżej morza

09 lutego '25

Kontrowersyjne inwestycje w Dźwirzynie – dalsza zabudowa linii brzegowej i niejasne decyzje planistyczne.

W Dźwirzynie, nadmorskiej miejscowości w gminie Kołobrzeg, powstaje kolejna nadbrzeżna inwestycja – The Elements Resort. Aparthotel położony jest „zaledwie 50 metrów od plaży”. Oferta? 351 apartamentów o powierzchniach od 27 do 106 m², z czego każdy będzie posiadał przestronny balkon lub taras, a ponad 75% lokali zapewni widok na morze. Obiekt zaoferuje liczne udogodnienia, w tym basen wewnętrzny, strefę SPA, siłownię, Kids Club, a także centrum konferencyjne o powierzchni ponad 300 m². Dodatkową atrakcją będzie… całoroczne lodowisko.

Prace budowlane ruszyły we wrześniu 2024 roku, a ich zakończenie planowane jest na czerwiec 2028 roku. Inwestorem jest Peninsula Property, która w swoim portfolio ma jeszcze nieotwarty zespół budynków mieszkalnych Portside Bałtycka w Kołobrzegu oraz ukończone już Apartamenty Galant Ząbkowska. The Elements Resort oferuje dwa modele inwestycyjne: zakup apartamentu na użytek własny lub pod wynajem. W przypadku drugiej opcji zarządzaniem obiektem zajmie się Peninsula Hotel Management, a podział przychodów został ustalony na poziomie 70% dla właściciela i 30% dla operatora.

Co prawda w zakładce „ekologia” na stronie inwestycji przywita nas hasło „Zainwestuj w The Elements Resort i ciesz się niskimi kosztami utrzymania lokalu”, ale jak możemy przeczytać dalej, budynek będzie wyposażony w nowoczesne rozwiązania ekologiczne, takich jak gruntowa pompa ciepła, panele fotowoltaiczne oraz system odzyskiwania wody deszczowej. Sama strona wita nas hasłem „Gdy inwestowanie jest Twoim żywiołem” i szczerze przyznam, że gdybym nie zobaczyła tego na własne oczy, to pewnie pomyślałabym, że to jakiś żart, internetowy fejk, który ma symbolizować to, co dzieje się na północy Polski. Zdjęcia na stronie w części wygenerowane są przez sztuczną inteligencję, która niezbyt dobrze się sprawdziła. W mojej opinii całość wygląda jak generyczny produkt marketingowy, stojący na granicy możliwości zaufania. 

Zrzut ekranu ze strony Elements Resort

Zrzut ekranu ze strony Elements Resort

 

Afera korupcyjna i wpływ na inwestycje w gminie

Dźwirzyno to kolejne miasto, które dołącza do niezbyt chlubnej listy miast, w której następuje zabudowa linii brzegowej. Tym razem jednak jest to o tyle ciekawy przypadek, że to nie jedyna inwestycja, która w tym pasie się znajduje. Wcześniej parcela służyła jako dzierżawiony plac, zmieniający się w lunapark w sezonie letnim. Czy w gminie istnieje plan miejscowy? Owszem, jego zapisy wskazują nawet na szczególną wagę obszarów, w tym podkreślenie konkretnych gatunków występujących lokalnie[1]. Wchodząc na plażę nie można odnieść wrażenia, że jesteśmy na terenie cennym przyrodniczo – wydmy są odgrodzone i oznaczone tabliczkami, przypominającymi, że jest to miejsce chronione. Czyli wchodzić nie można, ale budować tak?

 

Zrzut ekranu z Google Street View

Zrzut ekranu z Google Street View — tabliczka opisująca zakaz stępu na wydmy

 

Dźwirzyno dość kontrowersyjnie podchodzi do zarządzania przestrzenią. Patrząc na mapę mamy wrażenie, że kolejne inwestycje zabierają pas leśny, tworząc iście grzebieniową strukturę. 

Zrzut ekranu z MPZP gminy

Zrzut ekranu z MPZP gminy

To jednak we wrześniu 2022 r. doszło do największego skandalu – sześć osób usłyszało zarzuty o charakterze korupcyjnym, w tym wójt gminy Kołobrzeg, Włodzimierz Popiołek oraz były prezes wrocławskiej firmy farmaceutycznej Hasco-Lek, Stanisław H. W procederze uczestniczyli także przedsiębiorcy: Michał M. i architekt Jacek S., którzy wystawiali. Zarzuty postawiono także staroście kołobrzeskiemu Tomaszowi Tamborskiemu, który miał przyjąć łapówkę w zamian za działania mające na celu przedłużenie terminu wydania decyzji o dopuszczeniu poziomu hałasu emitowanego do środowiska pochodzącego z instalacji służącej do prowadzenia robót geologicznych.

 

„Tomasz T. podejmował działania w kierunku przedłużania postępowania i umożliwienia spółce przez jak najdłuższy czas prowadzenia prac wiertniczych, co wpływało w negatywny sposób na środowisko, jak również na działalność hoteli i ośrodków wypoczynkowych w Kołobrzegu”

podał prokurator Lorenc.

 

CBA przyznało, że celem tej korzyści majątkowej miało być uzyskanie przychylności w zmianie planu zagospodarowania przestrzennego, co umożliwiłoby realizację inwestycji hotelowej w Dźwirzynie, na działce, którą już firma farmaceutyczna posiada (kilka numerów dalej od opisywanego wcześniej apartamentowca). Aby powstał, Rada Gminy Kołobrzeg zatwierdziła na wniosek ówczesnego właściciela grupy Hasco, zmianę warunków zagospodarowania przestrzennego. Decyzja dotyczyła terenu o areale 2,4 ha, na którym inwestor planował budowę hotelu z częścią rekreacyjno-rehabilitacyjną o wysokości do 35 m. Pod koniec 2023 roku Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko tym osobom. Wójt został aresztowany w związku z tym zarzutem (wyszedł na wolność 10 lutego 2023) i ubiegał się o reelekcję, nie wszedł jednak do drugiej tury. 

Wizualizacja tego hotelu przedstawiała zespół dwóch budynków, między którymi przechodzi promenada nad morze. Nowy hotel powstałby w miejscu obecnego Ośrodka Kolonijno-Wypoczynkowego, który od lat należy do Hasco. Przedsięwzięcie miało zostać zrealizowane do 2024 r.

Co ciekawe kontrowersyjny hotel, miał wykorzystywać wody termalne i na ten cel, a konkretnie na uruchomienie ciepłowni geotermalnej pozyskano 26,2 mln zł dofinansowania z NFOŚiGW. Specjaliści z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie potwierdzili obecność wód termalnych w Dźwirzynie, z temperaturą wynoszącą 56°C. Woda termalna miała być wykorzystywana w basenach, zabiegach leczniczych, a także jako źródło energii.

 

 

Wiosną 2022 roku rozpoczęły się odwierty geotermalne. Prace miały zakończyć się w czerwcu, jednak trwały dłużej i podczas letniego turnusu wielu gości niestety doświadczyło uciążliwości związanych z tymi pracami. Jak wspominają świadkowie, trwały one całą dobę, powodując hałas, kurzenie i pylenie, a także nieustanne, uciążliwe opary spalin. Właściciele sąsiednich ośrodków wypoczynkowych byli oburzeni, że takie prace odbywają się w sezonie turystycznym. Na protesty i interwencje na sesji Rady Gminy nie trzeba było długo czekać. Radni zdecydowali i zobowiązali inwestorów do znalezienia kompromisu w terminach prac.

jak nowe inwestycje się sprawdzą?

Obecnie w gminie panuje cisza – do sezonu wakacyjnego jeszcze daleko, informacji o wyrokach próżno szukać w sieci. Tylko tegoroczny, styczniowy sztorm, w którym w wielu miejscach wybrzeża środkowego, w tym w Dźwirzynie obniżył się poziom plaż – może skłaniać do refleksji. „Rozmyte zostały wały wydmowe, wypłukany został materiał piaszczysty, podmyte zostały zjazdy i zejścia na plażę. Odnotowujemy także powywracane drzewa, zarówno w lesie, jak i na plaży” – czytamy w artykule poświęconym szkodom sztormowym. „Inwestycja 50 metrów od plaży” chyba nie brzmi już tak romantycznie.

Magdalena Milert


[1] Rada Gminy Kołobrzeg. (2021). Uchwała nr XXVI/251/2021 Rady Gminy Kołobrzeg z dnia 30 marca 2021 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Kołobrzeg w części obrębu Dźwirzyno, w granicach działki o numerze ewidencyjnym 765. Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego, Poz. 1817.

Głos został już oddany

okno zamknie się za 10

E-DODATEK - Oprogramowanie, narzędzia dla architekta – trendy 2025
PORTA PRO – strefa architekta
DACHRYNNA - zintegrowany system dachowo-rynnowy 2w1
INSPIRACJE