Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
Konkurs „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”

Dom ukształtowany przez naturę projektu Mobius Architekci

12 maja '20
Dane techniczne
Nazwa:    Wind House
Lokalizacja: Polska, Izabelin
Projekt: Mobius Architekci, Przemek Olczyk 
Powierzchnia użytkowa: 450 m²
Inwestor: Prywatny
Rok realizacji: 2019/2020

Izabelin jest jednym z ciekawszych miejsc, w którym wielu warszawiaków decyduje się zamieszkać. Głównie za sprawą sąsiedztwa Puszczy Kampinoskiej i wyjątkowej przyrody gęstego sosnowego lasu będącego domem dla różnych gatunków zwierząt. Czarna bryła domu wpasowuje się w ciemną korę drzew, dopełniając ten drzewny krajobraz.

Piaszczyste gleby i strzeliste sylwetki smukłych drzew tworzą intrygujący, nieco filmowy klimat. Zauroczył on inwestorów i zainspirował warszawskiego architekta Przemka Olczyka z biura Mobius Architekci

Projektując ten budynek, nie myślałem o jego bryle. Na działce wyznaczyłem zadrzewione obszary, chciałem pozostawić nienaruszone. Następnie wijąc się wokół nich, zacząłem kreślić kolejne, ostre linie domu wycinając przestrzeń. Tak tworzył się koncept, który podpowiedział, a właściwie narzucił kształt bryły  tłumaczy architekt.


Dom wśród drzew

Wind House w Izabelinie - Mobius Architekci

dom staje się zamkniętą bryłą, architektowi udało się jednak uniknąć wrażenia ciężkości

© Mobius Architekci 

Projektant postanowił nazwać dom „Wind House” ze względu na jego charakterystyczną, niedomkniętą bryłę. Z każdej strony na las wychodzą duże przeszklenia. Ich ramy scalają się z ażurową elewacją domu, w czym pomagają również drewniane lamele i żaluzje. Można je rozsunąć lub zasunąć, w zależności od potrzeb mieszkańców. Zasunięte sprawiają, że dom staje się zamkniętą bryłą, architektowi udało się jednak uniknąć wrażenia ciężkości.

Drewniane cienkie panele wykonane z modrzewia syberyjskiego pokrywające elewację nie są ze sobą ściśnięte, dzięki czemu wiatr może przemykać między każdym z nich. Na podobieństwo wiatru między drzewami „przepływa” również sam nieregularny kształt willi. Dzięki temu obiekt scala się nie tylko ze swoim otoczeniem, ale i współgra z kontekstem miejsca. Pomaga w tym również naturalny kamień pokrywający część fasady, który znajduje się także wewnątrz domu. Dzięki temu zacierają się formalne granice architektury. W powierzchni stropodachu został umieszczony świetlik, który umożliwia wyjście na użytkową część dachu. W ten sposób domownicy będą mogli namacalnie obcować z otaczającą ich naturą.

Nieregularna bryła Wind House

Wind House w Izabelinie - Piotr Olczyk Mobius Architekci

Podobnie jak sama bryła domu, tak i przestrzenie funkcjonalne podporządkowane są rygorom naturalnego wzrostu drzew

© Mobius Architekci 

Rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń w domu zazwyczaj jest na tyle intuicyjne, że każdy potrafi się w nim odnaleźć. W przypadku Wind House jest nieco inaczej. Podobnie jak sama bryła domu, tak i przestrzenie funkcjonalne podporządkowane są rygorom naturalnego wzrostu drzew. Przemieszczanie się po budynku staje się więc przygodą!

Budynek jest na tytle zawiły, że nie da się w nim wyznaczyć dwóch, równoległych względem siebie osi. Było to tak duże wyzwanie, że dwukrotnie musieliśmy zmieniać geodetę  zdradza Przemek Olczyk.

Zaraz po wprowadzeniu się do nowo wybudowanego domu mieszkańcy są świadomi jego architektury. Z upływem dni to wrażenie wygasa i dom staje się częścią swoich domowników. Nie stanie się tak w pełni w przypadku Wind House. Ze względu na ukształtowaną przez rozmieszczenie drzew bryłę, mieszkańcy będą odczuwać jego architekturę intensywnie i zapewne długo. Będzie to na pewno interesujące doświadczenie.


oprac.: Basia Hyjek

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE