Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Dom z garażem nie musi być nudny. Bocheńska realizacja od Górnik Architects

02 listopada '20

Dom w Bochni od GÓRNIK Architects to nowoczesna interpretacja tradycyjnej formy domu z dwuspadowym dachem. Poprzez użycie drewna modrzewiowego wpisuje się on w tradycje budowlane regionu. Jednocześnie architekci wykreowali funkcjonalną przestrzeń pasującą do trybu życia mieszkańców.

Bochnia, niewielkie miasto położone w Małopolsce słynie z kopalni soli i historycznej zabudowy. W samej Bochni, jak i w regionie znajdują się zabytki Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski, które są doskonałymi przykładami sztuki ciesielskiej. To regionalne dziedzictwo stało się właśnie inspiracją dla architektów. Mateusz i Magdalena Górnik, twórcy domu, zauważają:

Zainspirowani regionalnym dziedzictwem i bliskością krajobrazu z górującym na horyzoncie Beskidem Wyspowym stworzyliśmy unikatowy kompleks mieszkalny, zachowując tożsamość stylów architektury drewnianej w dialogu z teraźniejszością. Przejawia się to zarówno w doborze materiałów wykończeniowych, jak i tradycyjnym pokroju brył, ich funkcjonalności i posadowieniu.

Dom w Bochni, GÓRNIK Architects

dom w Bochni, widok z lotu ptaka

© GÓRNIK Architects

dom i nowoczesna stodoła

Dom składa się z dwóch brył połączonych szklanym łącznikiem. Jedna z nich mieści przestrzeń mieszkalną, druga ma charakter gospodarczy. Obie, kryte dwuspadowymi dachami tworzą udane połączenie, przypominając tradycyjne obejścia z domem i stodołą. Nowoczesności założeniu dodaje szklany łącznik, który dzięki swojej transparentności nie jest nachalny. Elewacje są proste, wykończone białym tynkiem i modrzewiowymi drewnem, co odwołuje nas do polskiej tradycji budowlanej, a jednocześnie tworzy bardzo udane wizualnie połączenie. Dachy obu budynków kryte są modrzewiowym gontem, co dodaje im lokalnego uroku.

Dom w Bochni, Górnik Architekcts

widok od ogrodu

© GÓRNIK Architects

strefy w domu

Dom zaprojektowany jest na rzucie prostokąta. Krótszy bok od strony ogrodu jest w całości przeszklony, co daje doskonałe doświetlenie wnętrza światłem dziennym. W środku budynek podzielony jest na dwie strefy: dzienną i publiczną na parterze, gdzie mieści się kuchnia z jadalnią i pokój dzienny. Dzięki wspomnianej przeszklonej ścianie wnętrze pozostałe w łączności z ogrodem. Strefa nocna ma charakter bardziej intymny i mieści się ona na poddaszu. Domownicy mogą odnaleźć tam spokój po ciężkim dniu i oddać się wyciszeniu.

Dom w Bochni

sypialnia

© GÓRNIK Architects

dom z garażem

Budynek gospodarczy mieści w sobie różne funkcje. Od frontu działki znajduje się w nim garaż. Dalsza część zawiera pracownię artystyczną właścicielki domu. Od strony ogrodu otwiera się na ogród wielkim podcieniem, który podparty modrzewiowymi filarami stanowi idealną przestrzeń wypoczynku, zarówno w słoneczny dzień, jak i w niepogodę. Sami architekci podkreślają:

W tradycyjnej bryle Domu Bocheńskiego skonsolidowano formę drewnianą z murowaną. Klarowny układ urbanistyczny i spokojne elewacje skromnie wpisują się w otoczenie od strony drogi publicznej, zaskakując dynamiką nowoczesnego ogrodu i zielonej przestrzeni krajobrazu, który przenika do wnętrz, wypełniając je światłem i energią. Na uwagę zasługuje także zlokalizowany w skarpie pod tarasem składzik przywodzący na myśl tradycyjne ziemianki, ubrany jednak w nowoczesną, dyskretną formę.

Helena Postawka-Lech

Głos został już oddany

Elewacje, sufity, okładziny – szlachetna elegancja, intrygujący detal
Woodlove.to - kliknij i odbierz wzornik
HYBRYD – producent opraw, modułów i systemów oświetlenia awaryjnego
INSPIRACJE