NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Dom z widokiem na Beskidy projektu YATTA Architekci

09 czerwca '20
Dane techniczne
Nazwa:

Dom z widokiem na Beskidy 

Lokalizacja: Polska, Bielsko-Biała
Projekt: YATTA Architekci
Powierzchnia zabudowy:  197,70 m²
Powierzchnia użytkowa:
221,56 m²
Kubatura: 990,36 

Okolica, w której stoi dom jest niezwykle malownicza. Kilka kroków dzieli jego mieszkańców od tego, by znaleźć się w lesie, którego ścieżkami można spacerować godzinami. Dookoła rozciąga się zielony krajobraz poprzetykany domami jednorodzinnymi, a nie tak daleko widać również rysujące się na tle nieba góry. Gdzie można tak żyć? W Bielsku-Białej!

Dom znajduje się na wzniesieniu, dzięki czemu widok na góry jest jeszcze lepszy. Jego mieszkańcami jest dwójka aktywnych ludzi lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu. Stąd głównym założeniem architektów z pracowni YATTA Architekci było stworzenie funkcjonalnej przestrzeni łączącej kuchnię z salonem i ogrodem. Tu właśnie powstało serce domu, wokół którego toczy się życie rodzinne. Sympatię dla tej przestrzeni wzmacnia jeszcze fakt, że jest ona doświetlona z trzech stron od rana do wieczora słońce zagląda do wnętrza.

Dom z widokiem na góry - Yatta Architekci

kuchnia jest doświetlona z trzech stron od rana do wieczora słońce zagląda do wnętrza

© YATTA Architekci

kuchnia w centrum

Jak w wielu domach i tutaj kuchnia znajduje się w samym centrum. Jak mówią architekci jest mostkiem kapitańskim, z którego można obserwować nie tylko resztę domowników, ale również ogród i szczyty Beskidów.

Oprócz strefy dziennej na parterze znajduje się jedna sypialnia dla gości oraz niewielka łazienka. Tutaj też zlokalizowany jest jeszcze garaż przeznaczony dla dwóch samochodów, który ulokowany został w bocznym skrzydle domu. Między nim a główną częścią budynku architekci stworzyli strefę wejściową, która przechodzi w taras po drugiej stronie. Ze środkowej części można skierować się w stronę garażu lub domu. Droga na wprost zaprowadzi nas do ogrodu.

dom z widokiem na góry

Dom z widokiem na Beskidy - Yatta Architekci

elewacja została podzielona na dwa pasy — biały z tynku i grafitowy pokryty klinkierem, dzięki czemu budynek zyskał nieco lekkości

© YATTA Architekci

Na piętrze znajduje się strefa nocna, na którą składają się sypialnie główna z przylegającą garderobą i mniejsza w dalszej części domu. Większa skierowana jest – tak jak salon z kuchnią — na pasmo Beskidów. Oprócz tego architekci umieścili tu także pomieszczenie gospodarcze. Możliwe jest również wyjście na taras, którego funkcję pełni dach garażu.

Projektanci nie chcieli, by bryła domu zdominowała otoczenie, dlatego, aby lepiej się w nie wpasowała, nadali jej horyzontalny kształt. Elewacja została podzielona na dwa pasy — biały z tynku i grafitowy pokryty klinkierem. Dzięki temu zabiegowi budynek zyskał nieco lekkości.


oprac.: Basia Hyjek

Głos został już oddany

Przełom w montażu gniazdek elektrycznych
Przełom w montażu gniazdek elektrycznych
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE