Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Ruszają prace budowlane na Starym Rynku w Łodzi!

19 stycznia '22

To już pewne. Stary Rynek w Łodzi zostanie przebudowany. Pierwsze prace rozpoczną się już w lutym bieżącego roku. Jakie zmiany czeka ta przestrzeń?

Rozpoczęta przebudowa

Dla wielu osób spoza miasta w centralnej Polsce może wydawać się dziwne, że Łódź posiada stary rynek. Całe życie miasta skupia się dziś na ulicy Piotrkowskiej. Stary Rynek w Łodzi, graniczący z parkiem staromiejskim przejdzie generalną przebudowę. Przed rozpoczęciem prac budowlanych teren został przebadany przez archeologów, którzy znaleźli pozostałości po XIX wiecznej zabudowie. Jak będzie wyglądał po zmianach?

wizualizacja Starego Rynku
w Łodzi — ekotarg

na Starym Rynku w Łodzi ma znaleźć się miejsce dla targu ekologicznego

© Materiały Prasowe Urzędu Miasta Łodzi

Cała nawierzchnia zostanie wymieniona, a wraz z nią zlikwidowane stopnie ograniczające poruszanie się dla osób z niepełnosprawnościami. W centralnej części rynku w poziomie posadzki pojawią się fontanny.

W projekcie równie istotne było stworzenie zadaszonych miejsc dla handlu wraz z pawilonem w pobliżu parku staromiejskiego. Na placu pojawi się mała architektura w postaci kilkunastu ławek i drewnianych siedzisk zamontowanych na skrajach kwater otaczających drzewa. Stary Rynek ma być również przykładem debetonizacji. Na jego płycie pojawić się mają nasadzenia dużych jesionówklonów. Drzewom towarzyszyć będą zieleńce wypełnione krzewami i klombami kwiatowymi.

ilość zieleni
w przestrzeni parku ma być odpowiedzią na zjawisko betonozy

ilość zieleni w przestrzeni parku ma być odpowiedzią na zjawisko betonozy

© Materiały Prasowe Urzędu Miasta Łodzi

Magistrat przedstawia również swój pomysł na funkcje tej przestrzeni. Ma znaleźć się na niej giełda kwiatowa, ekologiczny targ, kioski z książkamikawiarnie. W taki sposób urzędnicy chcą zrewitalizować przestrzeń na zdegradowanym placu.

Przed nami start długo wyczekiwanej inwestycji. Podpisaliśmy umowę na przebudowę Starego Rynku na kwotę blisko osiem milionów złotych. Ekipa budowlana pojawi się tu w ciągu najbliższych tygodni.  Stary Rynek zmieni się w modne miejsce, na którym będą odbywały się różne atrakcje. To tu będą organizowane weekendowe giełdy kwiatowe, ekotargi oraz kiermasze książek. Nie zabraknie klimatycznych kawiarni oraz miejsc rodzinnych atrakcji.  Bardzo się cieszę, że nasze inwestycje nie tylko poprawiają infrastrukturę, ale ożywiają zapomniane miejsca. Mocno kibicuję tej inwestycji i jestem przekonany, że w 2023 to będzie jedno z najczęściej odwiedzanych przez łodzian i turystów miejsce — mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent miasta Łodzi.

prace nad parkiem
rozpoczną się w lutym bieżącego roku

prace nad parkiem rozpoczną się w lutym bieżącego roku

© Materiały Prasowe Urzędu Miasta Łodzi

zmiany w łodzi

Łódź boryka się od lat z problemami przemian gospodarczych. Przemysłowy model rozwoju, będący głównym czynnikiem rozbudowy dla miasta nie był gotowy do utrzymania. Procesy adaptacyjne w Łodzi pokazują przede wszystkim starania o zmianę modelu gospodarczego, co można zaobserwować również w modernizacjach architektonicznych. O tych działaniach pisaliśmy w numerze Architektura & Biznes poświęconemu Łodzi i jej regeneracji poprzemysłowej.

opracował Wiktor Bochenek

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE