NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Dom na wyspie

20 lutego '19
Dane techniczne
Inwestor: prywatny
Lokalizacja: Norwegia, wyspa Skåtøy
Pracownia: Atelier Oslo
Konsultacje: Bohlinger + Grohman Ingenieure, Norconsult
Generalny wykonawca: Admar AS

Kalendarium:

  • realizacja

 

2018

Powierzchnie:

  • działki
  • zabudowy

 

700 m²
70 m²

Podstawowy materiał: Drewno

Patrząc na zdjęcia domu projektu architektów norweskiego Atelier Oslo niemal czujemy to zimne, nadmorskie powietrze i słyszymy dźwięk fal rozbijających się o skalisty brzeg wyspy Skåtøy.

Dom na wyspie zdaje się być doskonale spójny z otaczającym go krajobrazem. Surowość zastosowanych materiałów — drewna i betonu, prostota formy i przemyślana konstrukcja zachęcają do schronienia się w środku. Najlepiej z kubkiem ciepłej herbaty.

Mały dom projektu Atelier Oslo położony jest na wyspie Skåtøy, na południowym wybrzeżu Norwegii. Teren ten charakteryzuje się gładkimi, rozrzeźbionymi skałami, które schodzą wprost do morza. To tutaj właśnie norwescy architekci stworzyli dom dla dwójki artystów, których marzeniem było miejsce służące zarówno kontemplacji, jak i pracy.

Jak tłumaczą autorzy, wejście do projektu znajduje się z tyłu, prowadzi do niego droga biegnąca wzdłuż niskiego wzgórza. Wejściem są schody, które przechodzą przez budynek i prowadzą do jego przednich drzwi. Ta sekwencja, zdaniem architektów, jest symbolicznym przejściem, które przygotowuje mieszkańców do życia na wyspie.

sytuacja

© Atelier Oslo

Projektanci Atelier Oslo dokładnie wymierzyli topografię terenu, aby jak najlepiej zintegrować projekt ze skalistym podłożem. Betonowe podłogi na różnych poziomach łączą nierówną topografię i tworzą wiele ciekawych przestrzeni zewnętrznych. Dzięki zastosowaniu betonowych podłóg i schodów, architekci zatarli podział między tym, co wewnątrz a tym, co na zewnątrz — wnętrze domu staje się częścią krajobrazu, a krajobraz częścią architektury.

W domu na wyspie króluje drewno. Autorzy projektu przykryli betonową formę domu prefabrykowaną, drewnianą konstrukcją. Całość zwieńczyli lekką, również drewnianą strukturą, która tworzy elewacje i filtruje dostęp światła do wnętrza domu. Jak piszą architekci, elewacja zaprojektowana jest tak, aby w ciągu dnia tworzyć grę cieni i spokojną atmosferę, przypominającą uczucie siedzenia pod drzewem.

aksonometria

© Atelier Oslo

Zastosowane na zewnątrz drewno (Kebony) poddane zostało specjalnej obróbce, dzięki której nie będzie wymagało konserwacji, a jego kolor z czasem będzie szarzał.

oprac. red.

na podstawie opisu autorskiego

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE