Kliknij i zobacz jak w prosty sposób opublikować swój projekt w A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

„Dom w Lesie” — projekt domu jednorodzinnego

13 lutego '19
Dane techniczne
Lokalizacja: Polska, Puławy, Klementowice
Pracownia: 081 architekci
Autorzy: Sebastian Łucjan, Przemo Metko, Patryk Turewicz

Kalendarium:

  • projekt
  • realizacja

 

2013
2017

Powierzchnie:

  • całkowita
  • użytkowa

 

310 m²
210 m²

Kubatura: 1160 m³
Podstawowy materiał: Drewno

Minimalistyczny, oszczędny w formie dom jednorodzinny projektu zespołu 081 Architekci położony jest w niezwykle malowniczym miejscu, w lubelskich Klementowicach.

Parterowy dom odizolowany jest od zgiełku świata poprzez gęsty las (od południa) i staw (od północy). Ze względu na trudną charakterystykę terenu (Płaskowyż Nałęczowski, będący częścią Wyżyny Lubelskiej, charakteryzuje się pofałdowanym ukształtowaniem) bryła została zaprojektowana tak, aby z jednej strony nieznacznie wtapiać się we wzniesienie działki, a z drugiej unosić się ponad jej terenem.

W rzucie domu opartym na planie prostokąta wyraźnie oddzielone są jego poszczególne funkcje. Dom podzielony jest na trzy, przesunięte względem siebie moduły — centralną część stanowi strefa wspólna (z kuchnią i salonem), a skrajne, „sypialne” bloki, przeznaczone są odpowiednio dla rodziców (z wejściem, główną sypialnią i łazienkami) i dziecka (z pokojem, bawialnią, łazienką i sypialnią dla gości).

rzut

© 081 architekci

Ze względu na zastosowanie na elewacjach dużych okien, paneli z naturalnego drewna i surowego, betonowego wykończenia poszczególnych płaszczyzn, owa „drewniana kostka” doskonale wpisuje się w otaczający ją krajobraz, tworząc harmonijną relację między naturą i architekturą. Dodatkowo, dynamikę bryle nadaje cofnięcie przeszkleń w środkowej części budynku — z jednej strony chronią one wnętrze przed nadmiernym przegrzewaniem się, a z drugiej tworzą podcień z widokiem na staw.

oprac. red.

na podstawie informacji prasowej

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE