Konkurs „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

„Mały biały domek, wśród zielonych wzgórz”

18 marca '19
Dane techniczne
Lokalizacja: Portugalia, Viana do Castelo, Afife
Pracownia: Guilherme Machado Vaz
Współpraca: Construções Rafael Fernandes

Kalendarium:

  • projekt
  • realizacja

 

2016
2017

Powierzchnia:

150 m²

„Mały biały domek — jak z piosenki Mieczysława Fogga — wśród zielonych wzgórz”, zaprojektował portugalski architekt Guilherme Machado Vaz.

Dom zbudowany w Afife, w północnej Portugalii, otoczony jest wzgórzami i polami uprawnymi, które rozciągają się aż do plaż Oceanu Atlantyckiego. Działka, na której powstał dom oddzielona jest od sąsiadującej z nią kaplicy poprzez chodnik ogrodzony wysokim, granitowym murem. Projekt oparty jest na kształcie kwadratu — kwadratowy jest plan domu, kwadratowy jest basen i kwadratowa jest też przestrzeń pomiędzy jednym a drugim.

aksonometria

© Guilherme Machado Vaz

Minimalistyczny, biały dom o prostej i zwartej bryle dostosowany jest do nierówności terenu. Piwnica zajmuje jedynie połowę planu, a w drugiej jego części, na półpiętrze, znajduje się salon. W samej piwnicy, oprócz pomieszczeń technicznych i magazynowych, znajduje się również łaźnia turecka. Na parterze zaplanowane zostały części wspólne — kuchnia i jadalnia, a na pierwszym piętrze trzy sypialnie i dwie łazienki.

rzuty pierwszego piętra i dachu

© Guilherme Machado Vaz

Jak podaje autor projektu, centralny element budynku stanowi klatka schodowa, która, dzięki strategicznemu ulokowaniu w środkowej części domu, minimalizuje ilość ciągów komunikacyjnych i korytarzy, a przy tym wyraźnie wyznacza trasę, której kulminacją jest taras na dachu — piątej elewacji.

Elewacje domu w Afife mogą zmieniać się w zależności od tego, czy i które okna otworzą domownicy. Zamknięte okiennice przekształcają dom w jednolitą białą kostkę, z kolei otwarcie którejkolwiek z nich, przełamuję minimalistyczną monotonię bryły.

oprac. red.

na podstawie opisu autorskiego

Głos został już oddany

Pełna deska tarasowa perfekcyjnie imitująca drewno
Laminaty architektoniczne EASYDECOR – połączenie atrakcyjności z użytecznością
Schody strychowe i modułowe, wyłazy dachowe
INSPIRACJE