Konkurs „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Dom z betonu

25 marca '19
Dane techniczne
Inwestor: prywatny
Lokalizacja: Polska, Katowice
Pracownia: Beton House

Kalendarium:

  • realizacja

 


2015

Powierzchnie:

  • działki
  • zabudowy
  • całkowita

 

2 536 m²
276,13 m²
526,72 m²

Podstawowy materiał: Beton

Architekci pracowni Beton House zaprojektowali szyty na swoją miarę budynek, który mieści zarówno ich dom prywatny, jak i biuro. Jest to minimalistyczna, dwupiętrowa bryła o prostej formie, białej kolorystyce i dużych przeszkleniach. Imponująca przestrzeń wysokiego na dwie kondygnacje salonu zdaje się być sercem domu architektów.

Minimalizm w betonowym wydaniu — tak o swoim projekcie piszą architekci z pracowni Beton House. Realizacja betonowego domu była spełnieniem marzeń i oczekiwań jego mieszkańców. Architekci zaprojektowali dom tak, aby w pełnym wymiarze wykorzystać południową stronę działki. Jak piszą autorzy, wprowadzone duże przeszklenia i rozsuwające się tafle okien pozwalają mieszkańcom na co dzień obcować z otaczającą ich przyrodą.

rzut parteru

rzut parteru

© Beton House


Przed południową, szklaną elewacją architekci zaprojektowali duży „refleksor” — płytki zbiornik wody, którego zadaniem jest odbicie promieni słonecznych do wnętrza domu, które następnie — jak piszą autorzy — tańcząc na suficie tworzą w środku niezwykły klimat. Zimą tafla zamienia się w lodowisko.

rzut 1. piętra

rzut 1. piętra

© Beton House

Beton House jest jednocześnie domem prywatnym, jak i pracownią architektoniczną właścicieli. Jak podają autorzy, dom jest odpowiedzią na ich potrzeby i racjonalnym zagospodarowaniem przestrzeni, w której betonowe, szorstkie ściany kontrastują z idealnie gładką podłogą, a kolorowe dodatki z wszechobecną bielą. Zdaniem autorów Beton House udowadnia, że beton może być przytulny.

oprac. red.

na podstawie opisu autorskiego

Głos został już oddany

Schody strychowe i modułowe, wyłazy dachowe
INSPIRACJE