Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
Konkurs „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”

Minimalistyczny dom jednorodzinny od 081 Architekci

30 czerwca '20

Dom CHO projektu architektów z lubelskiej pracowni 081 Architekci charakteryzuje wyważona prostota. Choć wydłużona, horyzontalna bryła od strony ulicy zdaje się niedostępną, monolityczną ścianą, od strony ogrodu tworzy intymne, zarezerwowane tylko dla domowników minimalistyczne przestrzenie.

wydłużona,
horyzontalna bryła domu od strony ulicy

wydłużona, horyzontalna bryła domu od strony ulicy

© 081 Architekci

Zaprojektowany przez architektów z pracowni 081 Architekci parterowy dom jednorodzinny składa się z dwóch prostopadłościennych brył ułożonych w kształt litery L. Poszczególne części tworzą strefy dzienną i nocną. Taki układ pozwolił zaprojektować osłonięte podwórko, które daje mieszkańcom poczucie intymności. Wykonanie wcięć w jednolitej bryle umożliwiło uniknięcie przeszkleń od strony sąsiednich domów i stworzenie dla poszczególnych pomieszczeń widoków na prywatne, mniejsze ogrody.

bryła domu od strony
ogrodu

bryła domu od strony ogrodu

© 081 Architekci

Na elewacji architekci użyli dwóch materiałów – deski, która pod wpływem warunków pogodowych z czasem utraci swój pierwotny kolor oraz betonu z odciśniętym rysunkiem szalunku. Materiały nie tylko wzajemnie się uzupełniają, ale także odkreślają podział brył. Przeszklenie od strony ogrodu umożliwia zatarcie granic między tym, co wewnątrz, a tym, co na zewnątrz.

przeszklenie od strony ogrodu umożliwia zatarcie granic między tym, co wewnątrz, a tym, co na zewnątrz   wykonanie wcięć w bryle umożliwiło stworzenie dla poszczególnych pomieszczeń widoków na prywatne, mniejsze ogrody

© 081 Architekci


Ola Kloc
: Co było priorytetem dla inwestorów?

081 Architekci: Oddzielenie strefy dziennej od nocnej, zwiększenie intymności, odcięcie się od drogi dojazdowej i stworzenie tym samym fajnej przestrzeni ogrodu niewidocznej od ulicy i dla sąsiadów.

Ola: Co było największym wyzwaniem w tym projekcie?

081 Architekci: Chyba jeszcze takiego wyzwania nie było, ponieważ już po pierwszej prezentacji inwestorom spodobała się koncepcja, a konstrukcyjnie i technologicznie jest to bardzo prosty budynek :)

Ola: Elewacja wykonana jest z desek i betonu, co zadecydowało o wyborze takich materiałów?

081 Architekci: Okolica jest w większości zabudowana domami katalogowymi i chcieliśmy uciekać od materiałów imitujących. Dodatkowo sami inwestorzy bardzo chcieli mieć takie materiały, które będą szczere, naturalne i charakterystyczne dla budownictwa. Dla nas była to wspaniała wiadomość, ponieważ niewielu decyduje się na takie połączenie :)

Ola: Dziękuję za rozmowę!

 
oprac.:
Ola Kloc

Głos został już oddany

Guardian Sun®
Modułowe projekty świetlne od LumoLamp
INSPIRACJE