W nowoczesnych, minimalistycznych łazienkach coraz częściej montujemy kabiny prysznicowe, które z pewnością są praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Prawdziwie relaksująca kąpiel, w warunkach domowych, jest jednak możliwa jedynie w wannie. Jednak nie każda przestrzeń pozwala na jej zamontowanie. Gdy w łazience brak miejsca na klasyczną długą wannę, warto pomyśleć o nieco mniejszej wersji, na przykład okrągłej.
Wanna kamienna w minimalistycznej aranżacji
Wanna do każdego wnętrza
Aby móc rozkoszować się kąpielami, musimy dobrać wannę do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości aranżacyjnych. Wśród ofert odnajdziemy bardzo wiele propozycji, które różnią się kształtem oraz rozmiarem. Niezwykle designerskie i modne ostatnio są wanny o kształtach opływowych. Ich ekspozycja zajmuje zwykle sporo miejsca. Jeśli jednak łazienka jest niewielka, to z oczywistych względów nie zmieścimy w niej obszernej wanny. Istnieją więc niewielkie, kompaktowe modele wanien okrągłych, które doskonale sprawdzą się w wąskich wnętrzach.
Okrągłe wanny idealne do wąskiego wnętrza
Wanna w zabudowie czy wolnostojąca?
Ważną kwestią projektową jest decyzja o tym czy wanna będzie wolnostojąca, czy też zabudowana. Oba rozwiązania mają swoje zalety oraz wady. Wanny wolnostojące odznaczają się zwykle ciekawym wzornictwem, są symbolem klasyki i elegancji. Dzięki nim łazienki przeistaczają się w wytworne pokoje kąpielowe. Dobrze zaprezentują się modele wyeksponowane w centralnej części pomieszczenia, wraz z wolnostojącą baterią wannową. Jeszcze bardziej wyraziste staną się te wykonane z nietypowego materiału, na przykład miedziane, kamienne, szklane albo też drewniane.
Wanny wolnostojące będą pasować do łazienek jasnych, zarówno urządzonych w stylu glamour, jak i tych skandynawskich. Wkomponują się też w naturalne łazienki w stylu ascetycznym, albo nowoczesne z płaszczyznami wykonanymi z mikrocementu.
Wanny w zabudowie natomiast stają się spójnym elementem wystroju łazienki oraz pozwalają na dyskretne wkomponowanie elementów hydraulicznych i zastosowanie baterii nawannowych. To jednak podnosi koszty obudowy. Są za to łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Możemy też w ramach obudowy zaplanować schodki albo uchwyt, które będą szczególnie pomocne dla osób starszych. Wybór jest więc kwestią estetyczną, praktyczną i zależną od naszego budżetu.